Królowa (serial)

Królowa to ten serial, w którym Andrzej Seweryn zagrał drag queen. Właśnie w tym kontekście najczęściej mówiło się o nim i pisało nad Wisłą. Tymczasem to całkiem udana, choć złożona ze stereotypów opowieść o sile rodziny i przełamywaniu homofobii. O ile ta homofobia rzeczywiście jest u nas problemem, bo tu bardziej wygląda na pozę…

Sylwester (Andrzej SewerynOgniem i mieczem) jest wziętym paryskim krawcem. Człowiekiem eleganckim, kulturalnym, życzliwym, takim dżentelmenem w starym stylu. Po godzinach zamienia się jednak w Lorettę, efektowną drag queen, która w otoczeniu przyjaciół od lat występuje na deskach najlepszych lokalnych teatrów i powoli szykuje się do przejścia na emeryturę.

Pewnego dnia Sylwester dostaje list od wnuczki (Julia Chętnicka). Nawet nie wiedział o jej istnieniu. Polskę opuścił w młodości i nie utrzymywał kontaktu ze swoją rodziną. A teraz okazuje się, że może być jedyną szansą dla swojej córki (Maria Peszek Wiedźmin), która pilnie potrzebuje przeszczepu nerki. I tak oto elegancki starszy pan postanawia odwiedzić zapyziałe polskie miasteczko, do którego dotrzeć można tylko rozklekotanym pekaesem, jedyny hotel ma góra dwie gwiazdki, a połowa miejscowych pracuje w bankrutującej kopalni.

Trochę to niesprawiedliwy obraz polskiej prowincji. Równie stereotypowy co francuskie kawiarenki, w których na co dzień stołuje się Sylwester. Z drugiej jednak strony twórcy Królowej pokazują nasz kraj z sympatią i humorem, w promieniach letniego słońca. Wiecznie zawiany kierowca jedynej taksówki, otwarci i w sumie rozrywkowi górnicy, ludzie chętnie pomagający innym ludziom. Trochę taka idylla, bajeczka, ale przecież potrzebujemy bajeczek.

Serial jest przyjemny dla oka, nieźle zagrany, w dodatku ma tylko cztery odcinki. Dzięki temu twórcom udało się uniknąć zbędnych dłużyzn, będących chorobą wielu współczesnych produkcji. Królowa może się podobać, przy czym – to warto podkreślić – nie jest to film o drag queens. Drag queens to tu tylko dodatek to klasycznej opowieści feel good.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz polskie seriale
– Kochasz małe śląskie miasteczka

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie cierpisz tematyki LGBTQ

Michał Zacharzewski

Królowa, 2022, wyst. Andrzej Seweryn, Julia Chętnicka, Maria Peszek, Kova Réa, Antoni Porowski, Piotr Witkowski, Paweł Koślik, Henryk Niebudek, Wiktoria Kruszczyńska, Justyna Ducka, Łukasz Gawroński, Paweł Niczewski, Paweł Prokopczuk, Grzegorz Czerepak, Wojciech Andrzejuk, Filip Budweil, Lucas Adelon Rembas, Bartłomiej Bobrowski, Dżaga, Dominik Bąk, Gabriel Piotrowski, Marcin Gaweł, Krzysztof Zarzycki, Agnieszka Przepiórska, Tadeusz Łomnicki, Rozalia Mierzicka, Milena Lisiecka, Zbigniew Dziduch, Kinga Nowak, Tomasz Ossoliński, Paulina Gałązka

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

3 uwagi do wpisu “Królowa (serial)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.