Kryptonim Polska

Nie ma jednej Polski, są dwie Polski. Jedna narodowa, katolicka, biała, druga europejska, świecka, tęczowa. Komedia Kryptonim Polska opowiada o ich zderzeniu w pięknym mieście Białymstoku i, jak to komedia, mocno obie strony przerysowuje. Stąd podnoszone w internetach argumenty, że „przecież to tak nie wygląda”, należy zrzucić na karb politycznego zaperzenia i kompletnego niezrozumienia konwencji.

Pola (Magdalena Maścianica Sztuka kochania) rozstaje się ze swoim zblazowanym warszawkowym chłopakiem i wraca do rodzinnego miasta. Tam w oko wpada jej Sławek (Maciej Musiałowski Fascinatrix) i zaczynają się spotykać. Problem w tym, że Pola ma poglądy wolnościowe, zaś Sławek… Cóż, właśnie rzucił pracę na parkingu i zatrudnił się u swojego krewniaka, Romana (Borys Szyc Droga wewnętrzna), szefa Związku Młodzieży Radykalnej. Organizatora słynnych leśnych urodzin Adolfa Hitlera.

W sumie więc w Kryptonim Polska śledzimy dwa wątki. Pierwszy, skromniejszy i słabszy, to typowo romkomowa historia uczucia łączącego Sławka i Polę, rozgrywająca się według gatunkowych schematów i na szczęście opowiadana po łebkach. Drugi skupia się na działaniach Romana i jego ludzi, którzy chcą mocniej zaistnieć w polityce i w związku z tym rozważają zamachy bombowe. A że są absurdalnie wręcz głupi i kompletnie nic im nie wychodzi… bywa zabawnie. A chwilami i straszno, i śmieszno.

Scenarzyści nawiązują do wydarzeń znanych z rzeczywistości (z jednej strony przegięte parady równości, z drugiej wspomniane już urodziny Hitlera, palenie kukły Żyda czy ściąganie do kraju włoskich neonazistów). Pokazują też wrednych polskich parakapitalistów, naiwnych duchownych, ciasnotę polskich mieszkań, różne nasze wady narodowe. Kryptonim Polska okazuje się całkiem udaną satyrą, pokazującą nasz kraj w krzywym zwierciadle. Trzeba nam takich filmów, bo nie bardzo umiemy się z siebie śmiać w kinie.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz polskie komedie
– Nie zacietrzewiasz się, gdy się śmieją z twoich wad

Odpuść sobie, jeśli:
– Masz poglądy narodowe
– Liczysz na grzeczny romkom

Michał Zacharzewski

Kryptonim Polska, 2022, reż. Piotr Kumik, wyst. Borys Szyc, Maciej Musiałowski, Antoni Królikowski, Cezary Pazura, Piotr Cyrwus, Magdalena Maścianica, Karol Kadłubiec, Mateusz Król, Karol Bernacki, Aleksandra Justa, Adam Cywka, Dominika Walo, Jerzy Klonowski, Paweł Audykowski, Łukasz Gosławski, Piotr Szekowski, Weronika Malik, Paula Stępczyńska, Wojciech Sikora, Nicolas Przygoda, Łukasz Pawłowski, Robert Czebotar, Zoja Zbąska

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Jedna uwaga do wpisu “Kryptonim Polska

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.