Tłumaczka

Tłumaczka jest widowiskiem z gatunku political fiction, któremu znacznie bliżej do filmu sensacyjnego niż niepozbawionych ambicji opowieści tworzonych niegdyś przez Sidneya Pollacka. To jednocześnie klasyczny przykład thrillera, który ogląda się z zainteresowaniem i chwilami nawet nie zauważa… braku napięcia.

Sylvia Broom (Nicole KidmanBatman Forever) pracuje jako tytułowa tłumaczka dla ONZ. Pewnego dnia przypadkowo podsłuchuje rozmowę, z której wynika, iż za tydzień prezydent pewnego afrykańskiego kraju zostanie zamordowany. Informację tą przekazuje służbom bezpieczeństwa, które początkowo nie traktują jej poważnie. Przydzielają jednak do sprawy dwoje agentów, Tobina Kellera (Sean PennObywatel Milk) i Dot Wood (Catherine Keener40-letni prawiczek)…

Główny wątek dotyczy przygotowywanego zamachu i niczym specjalnym nie zaskakuje. Znacznie ciekawsze jest to, co dzieje się pomiędzy Sylvią a Tobinem. Tłumaczka ma swoje tajemnice, które sprawiają, że mężczyzna nie do końca jej ufa. Oboje zdają się prowadzić ze sobą grę, która nie jest jednak tak ciekawa, jak być powinna. Sytuacje ratują sceny akcji, chociażby ta w autobusie, generalnie jednak film toczy się w nieśpiesznym tempie i razi patosem.

Tłumaczka wzbudziła kontrowersje w Zimbabwe, gdzie film uznano za antyrządową propagandę. Nie da się bowiem ukryć, że opisane tu fikcyjne państewko jest zadziwiająco podobne do tego afrykańskiego kraju. Nam bardziej przeszkadzać będą drobne naiwności scenariusza i ten parszywy brak emocji. Ten obraz powinien trzymać w napięciu, a nie trzyma.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz thrillery Sydneya Pollacka
– Cenisz Penna czy Kidman

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie cierpisz moralizatorstwa
– Masz uczulenie na filmy, które tylko udają głębokie

Michał Zacharzewski

Tłumaczka, The Interpreter, 2005, reż. Sydney Pollack, wyst. Nicole Kidman, Sean Penn, Catherine Keener, Jesper Christensen, Yvan Attal, Michael Wright, Earl Cameron, George Harris, Tsai Chin, Clyde Kusatsu, Eric Keenleyside, Christopher Evan Welch, Hugo Speer, David Zayas, Yusuf Gatewood, Sydney Pollack

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Jedna uwaga do wpisu “Tłumaczka

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.