Obywatel Milk

Film opowiada historię Harveya Milka, amerykańskiego aktywisty gejowskiego, który został zamordowany w listopadzie 1978 roku. Wcześniej jako pierwszy otwarcie homoseksualny polityk trafił do rady San Francisco. Dla wielu Amerykanów stał się symbolem zmian zachodzących w społeczeństwie, a także wolności, która począwszy od Lata Miłości kojarzyła się jednoznacznie z tym właśnie miastem.

Milk (Sean PennWszystko za życie) urodził się w niewielkim Woodmere pod Nowym Jorkiem i tam spędził większość swojego życia. Przez cały czas szukał swojego miejsca na ziemi. Wszędzie musiał ukrywać swoją orientację, spotykać się z mężczyznami w tajemnicy przed całym światem. Wreszcie, u progu czterdziestych urodzin, przeprowadził się z ukochanym (James FrancoGeneza planety małp) do San Francisco.

To właśnie tu dzieje się akcja filmu. Milk otwiera sklepik ze sprzętem fotograficznym w robotniczej dzielnicy Castro. Stopniowo angażuje się w działalność społeczną, zwłaszcza na rzecz środowisk homoseksualnych. Z czasem zaczyna docierać do niego, że niewiele osiągnie, jeśli nie wejdzie do polityki. Niestety, pierwszą kampanię wyborczą przegrywa z kretesem. Miasto nie jest jeszcze gotowe na radnego-geja. Choć to się zmieni. W San Francisco w poszukiwaniu wolności przeprowadza się po kilka tysięcy homoseksualistów rocznie…

Obywatel Milk to z jednej strony film polityczny, mocno osadzony w realiach lat siedemdziesiątych, z drugiej strony to obraz społeczności, która walczy o to, żeby być zauważoną. By nie musieć się ukrywać. By mieć te same prawa co inni ludzie. Zaskakujące, że dziś – 50 lat później – niektóre pomysły Milka są wciąż aktualne. Choćby ten, by się ujawniać. By każdy mógł powiedzieć, że zna jakiegoś homoseksualistę, by przestał uważać ich za chory wybryk natury.

Film Gusa Van Santa spotkał się z ciepłym przyjęciem, a Penna nagrodzono Oscarem. Świetnie spisują się też pozostali aktorzy. Dla wielu z nich Obywatel Milk pozostaje najlepszym osiągnięciem w karierze.

Zobacz, jeśli:
– Interesujesz się historią ruchów gejowskich
– Chcesz zobaczyć San Francisco z lat 70.

Odpuść sobie, jeśli:
– Jesteś konserwatystą
– Nie lubisz Penna

Michał Zacharzewski

Obywatel Milk, Milk, 2008, reż. Gus Van Sant, wyst. Sean Penn, Emile Hirsch, Josh Brolin, Diego Luna, James Franco, Alison Pill, Victor Garber, Denis O’Hare, Joseph Cross, Stephen Spinella, Lucas Grabeel, Brandon Boyce, Kelvin Yu, Boyd Holbrook, Ted Jan Roberts, Steven Wiig, Kelvin Han Yee, Velina Brown, Dave Franco

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Jedna uwaga do wpisu “Obywatel Milk

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.