Żandarm i kosmici

Żandarm z Saint Tropez wyleciał już z pracy i do niej wrócił, ożenił się, a nawet odszedł na emeryturę. W 1979 roku, kiedy w kinie szalała moda na kosmitów, ponownie stawił się w pracy. Tym razem słynnemu francuskiemu kurortowi zagrażali przybysze z innego świata, którzy postanowili prowadzić tam swoje eksperymenty. Co prawda twierdzili, że są one pokojowe i dotyczą zachowań międzyludzkich, ale czy Cruchot takie durne argumenty by zaakceptował?

Sytuacja w Żandarm i kosmici jest prosta. Kosmici lądują w lesie pod St. Tropez. Początkowo ich spodek widzi tylko jeden z żandarmów i Cruchot (Louis de FunèsPanowie, dbajcie o żony) go wyśmiewa. Kiedy jednak samemu zauważa na polanie pojazd pozaziemskiego pochodzenia, zmienia zdanie i próbuje zaalarmować przełożonych. Kosmici w związku z tym składają mu wizytę i starają się go przekonać do zachowania ich istnienia w tajemnicy. A że potrafią przyjmować postać dowolnego innego człowieka, dość szybko doprowadzają do serii zabawnych i kuriozalnych pomyłek.

Żandarm i kosmici trzyma poziom poprzednich części, a nawet wprowadza do ich świata kilka nowych elementów. Powtórzony prolog z żandarmem napotykającym UFO śmieszy, podobnie jak i długa sekwencja, w której Cruchot w przebraniu zakonnicy ukrywa się w żeńskim klasztorze i nawet daje z ich chórem koncert. Większość żartów bazuje jednak na pomyłkach dotyczących tożsamości. Kosmici różnią się tylko tym od normalnych ludzi, że pijają olej i uderzeni, wydają z siebie głuche dźwięki. Stąd Cruchot stara się wszystkich oklepać, ze szczególnym uwzględnieniem swoich przełożonych.

Fan serii z pewnością dostrzeże zmiany obsadowe. Cruchot ma „nową” żonę i dwóch nowych podkomendnych, ponieważ Claude Gensac, Jean Lefebvre i Christian Marin odmówili udziału w produkcji. Cóż, od premiery poprzedniej części upłynęło dziewięć lat i niektórzy aktorzy inaczej ułożyli sobie życie. Żandarm i kosmici był jednocześnie ostatnim wielkim sukcesem Louisa de Funèsa. Miał doczekać się kontynuacji, w którym przybysze z gwiazd wezmą rewanż na żandarmach, ale ostatecznie szósty i ostatni film serii opowiada o żandarmetkach. Kosmici z kobietami nie mieli szans…

Zobacz, jeśli:
– Lubisz filmy z de Funesem
– Bawi cię taki „przedszkolny”  humor

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie cierpisz kosmitów
– Nie cierpisz St Tropez, bo to burżujski kurort

Michał Zacharzewski

Żandarm i kosmici, Le Gendarme et les extra-terrestres, The Gendarme and the Creatures from Outer Space, 1979, reż. Jean Girault, wyst. Louis de Funès, Michel Galabru, Maurice Risch, Jean-Pierre Rambal, Guy Grosso, Michel Modo, France Rumilly, Jacques François, Maria Mauban, Jean-Roger Caussimon, Jacqueline Jefford, Mario David, Pierre Repp, Marie Pillet, Lambert Wilson

Ocena: 7,5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.