Wyjście awaryjne

Czasy się zmieniają. Dziś panna z dzieckiem nie budzi przerażenia i rzadko kiedy wywołuje skandal. Dawniej – w czasach, kiedy kręcono Wyjście awaryjne – wypadało w takiej sytuacji mieć męża. Choćby byłego. Opowiada o tym komedia Romana Załuskiego, która przy okazji przygląda się życiu na prowincji i wszechobecnej w Polsce obłudzie.

Kolędowa (Bożena DykielCzterdziestolatek, Znachor) jest kobietą obrotną i ambitną. Od lat pełni funkcję naczelnika gminy i pilnuje, by wszystko chodziło jak w zegarku. Mąż (Jerzy Michotek), kresowiak, żyje w jej głębokim cieniu. Hoduje kaczki i kwiaty, no i zajmuje się domem. Jest jeszcze córka, Dorota (Maria Gładkowska Być jak Kazimierz Deyna), bezrobotna panna na wydaniu, która pewnego dnia oświadcza zdumionym rodzicom, że spodziewa się dziecka. Ich wnuczka. A kawaler? Kawalera nie ma.

Decyzja jest szybka. Kawalera trzeba znaleźć, byle jakiego, najlepiej miastowego, oślubić, a potem rozwieść i odprawić na kopach. W ten sposób uniknie się skandalu. Problem w tym, że znalezienie odpowiedniego kandydata wcale nie jest proste, a nawet jeśli tak się znajdzie, może wcale nie być chętny do udziału w scenariuszu, który przewidziała dla niego Kolędowa.

Film trafił do kin w stanie wojennym i spodobał się publiczności. W kinach obejrzało go ponad 800 tysięcy widzów, a krytycy chwalili zarówno grę aktorską (zwłaszcza szarżującą Dykiel), jak i przerysowany, pełen aluzji obraz prowincji. Dziś Wyjście awaryjne przede wszystkim śmieszy, ale wtedy również budziło niepokój. Bo ta prowincja była zakłamana, zarówno urzędowo, jak i społecznie. Czy coś się od tego czasu zmieniło? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sam. Ja nie chcę się narażać! 😉

Zobacz, jeśli:
– Lubisz polskie komedie z PRL-u
– Potrafisz docenić szarże Dykiel
– Szukasz filmów, które wpłynęły na polską mowę

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz obrazów zakłamania prowincji
– Nie przepadasz za negatywnymi obrazami Polaków

Michał Zacharzewski

Wyjście awaryjne, 1982, reż. Roman Załuski, wyst. Bożena Dykiel, Jerzy Michotek, Maria Gładkowska, Andrzej Golejewski, Krzysztof Kowalewski, Zbigniew Buczkowski, Jadwiga Skupnik, Bolesław Płotnicki, Andrzej Szenajch, Tadeusz Skorulski, Ferdynand Matysik, Ryszard Kotys, Ryszard Jabłoński, Henryk Hunko, Zygmunt Bielawski

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

2 uwagi do wpisu “Wyjście awaryjne

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.