Obcy kontra Predator 2

Pierwsza część filmu Obcy kontra Predator wzbudziła mieszane opinie. Producenci uznali, że przeważały te negatywne i dlatego przekazali część drugą w ręce braci Strause, debiutantów specjalizujących się do tej pory w videoklipach oraz efektach specjalnych. Miało być lepiej, lecz było gorzej. Dzięki rozsądnemu budżetowi (40 mln dolarów) Obcy kontra Predator 2 nie przyniósł producentom strat, jednak zakończył serię, czego wielu fanów wciąż nie może odżałować.

Akcja filmu rozpoczyna się bezpośrednio po wydarzeniach z części pierwszej. Statek Predatorów opuszcza naszą planetę i dostarcza ciała poległych drapieżców do statki-bazy. Znajdująca się na pokładzie larwa Obcego szybko przeistacza się w zmutowaną postać – Predaliena – i rusza na żer. Kiedy zabija załogę statku zwiadowczego, ten rozbija się gdzieś na Ziemi…

Tym samym w filmie Obcy kontra Predator 2 zmienia się sceneria, w której dochodzi do starcia tytułowych potworów. To niewielkie miasteczko położone w Kolorado i jego prości mieszkańcy. Nie pozostaje to bez wpływu na klimat obrazu. Braciom Strause nie udało się wykreować atmosfery zagrożenia i niepewności związanej z pojawianiem się bestii. Zgubili gdzieś klaustrofobię i zapomnieli o straszeniu. Zresztą Obcy zwyczajnie nie pasuje do tak banalnych lokacji jak prowincjonalne amerykańskie miasteczko. Nie pasuje też do tak wyświechtanych przeciwników jak poczciwy szeryf czy nadgorliwy młodzieniec z kijem baseballowym. To nie ta bajka!

Rozczarowuje też realizacja. Obcy kontra Predator 2 nie jest filmem tak efektownym jak część pierwsza. Wieczne ciemności utrudniające połapanie się w akcji, a statyczne ujęcia nie pomagają twórcom w budowaniu napięcia. Nie najlepiej sprawują się też aktorzy, którzy nie radzą sobie ze słabymi dialogami. Historię ratuje wspomniany Predalien, wreszcie sam Predator, który okazuje się największą atrakcją filmu. A zatem potwory dają radę. Ludzie zawodzą, i to na całego.

Zobacz, jeśli:
– Podobała ci się poprzednia odsłona cyklu
– Lubisz małe, amerykańskie miasteczka

Odpuść sobie, jeśli:
– Masz uczulenie na kiepskie dialogi
– Nie lubisz szargania filmowych klasyków

Michał Zacharzewski

Obcy kontra Predator 2, AVPR: Aliens vs Predator – Requiem, 2007, reż. Greg Strause, Colin Strause, wyst. Steven Pasquale, Reiko Aylesworth, John Ortiz, Ariel Gade, Johnny Lewis, Kristen Hager, Gina Holden, David Hornsby, Shareeka Epps, David Paetkau, Juan Riedinger, Chelah Horsdal, Ty Olsson, Sam Trammell, Robert Joy, Woodruff Jr., Ian Whyte, Matt Ward, Chris William Martin, Victoria Bidewell, Françoise Yip

Ocena: 5,5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w
 serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

 

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.