Ranny w lesie

W 1963 roku w Puszczy Augustowskiej pojawili się znani i nieznani aktorzy. Przez ponad miesiąc w trudnych warunkach polowych kręcili dramat wojenny zatytułowany Ranny w lesie. Przeszedł on do historii polskiego kina jako debiut ledwie osiemnastoletniego wówczas Daniela Olbrychskiego. I to dobry, wyrazisty debiut. Sam film – nazwany przez krytyków „balladą partyzancką” – widzów jednak nie oczarował. Także Olbrychski nie najlepiej wspomina pracę na planie i najchętniej by o tej produkcji zapomniał.

Bohaterem jest kapral Koral (Daniel Olbrychski 1920. Bitwa warszawska, Poznań 56), który wraz z niewielkim oddziałem próbuje wycofać się z niemieckiego okrążenia. Nieoczekiwanie otrzymuje rozkaz pozostania z rannymi w lesie, a następnie przedarcia się z nieprzytomnym porucznikiem „Brzozą” w miejsce, gdzie będzie czekać na nich lekarz i transport. Morale żołnierzy nie jest najlepsze. Niemcy pacyfikują okoliczne wsie. Wsparcia nigdzie nie widać, ale rozkaz… pozostaje rozkazem.

Film ma swoje słabości. Z dzisiejszej perspektywy nieco się wlecze, jego najważniejszą część stanowią rozmowy umilające bohaterom czekanie. Do tego dochodzi ta niesamowita niepewność. Dziś, w dobie internetu, informacje mamy na wyciągnięcie ręki. Bohaterowie siedzą w lesie i tak naprawdę nie wiedzą, co dzieje się dookoła. Nie wiedzą również, czy wydane im rozkazy wciąż mają sens. A jeśli się zdezaktualizowały?

Ranny w lesie powinien jednak spodobać się widzom wychowanym na czarno-białych produkcjach z lat sześćdziesiątych. Może i nie jest to rozrywka pokroju Czterech pancernych i psa, ale ma podobny klimat, aktorzy też podobnie grają. Czuć ich przygotowanie teatralne, także świadomość tego, czym naprawdę była wojna. Bądź co bądź skończyła się osiemnaście lat wcześniej. Wtedy, kiedy urodził się Olbrychski

Zobacz, jeśli:
– Lubisz stare polskie filmy wojenne
– Ciekawi cię, jak grał Olbrychski jako osiemnastolatek

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na dużo strzelanin
– Już sam tytuł ci się nie podoba

Michał Zacharzewski

Ranny w lesie, 1963, reż. Janusz Nasfeter, wyst. Daniel Olbrychski, Władysław Badowski, Gustaw Lutkiewicz, Zdzisław Lubelski, Jerzy Nasierowski, Józef Duriasz, Ludwik Pak, Stefan Friedmann, Adam Pawlikowski, Henryk Hunko, Zdzisław Karczewski, Mieczysław Stoor

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność
na platformach filmowych i VOD

Reklama

Jedna uwaga do wpisu “Ranny w lesie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.