
Fala to jeden z najbardziej znanych i zarazem najlepszych dokumentów przywołujących niesamowity klimat koncertów muzycznych z lat 80. Reżyser Piotr Łazarkiewicz zabiera nas do Jarocina, prawdziwej mekki fanów rocka. W 1985 roku odbyła się tam kolejna edycja kultoweo festiwalu, która przyciągnęła niepokorną młodzież z całego kraju. Hipisów, skinów, metali, punków, zwolenników muzyki nowofalowej czy radiowych przebojów…
Ten klimat autentycznie czuć. Tłumy zjeżdżające się pociągami do niewielkiego miasteczka, spacerujące po rynku, ciągnące się przed sceną aż po horyzont. Setki rozbitych namiotów, tysiące młodych ludzi potrafiących zgodnie żyć, spierać się i dyskutować. No i zespoły dziś już przez wielu zapomniane. Tilt, Moskwa, Karcer, Dzieci kapitana Klossa, Madame z Gawlińskim, Aya RL z Kukizem, Kosmetyki Mrs. Pinki z Jagielskim za perkusją. Dla miłośników muzyki sprzed blisko czterech dekad to prawdziwa muzyczna uczta.
W odróżnieniu od Koncertu Michała Tarkowskiego Fala nie ogranicza się wyłącznie do muzyki. Reżyser daje się wypowiedzieć muzykom, rozmawia również z publicznością. Przede wszystkim jednak zderza dwa światy. Świat fanów rocka i świat miejscowych, przede wszystkim członków rady miasta i lokalnych organizacji społecznych, opowiadających komunały zgodne z oczekiwaniami reżimu. I to naprawdę są dwa światy. Bardzo różne i dalekie od siebie.
Pierwotnie film pokazywano w wersji ocenzurowanej. Usunięto z niego nagi performance zespołu Karcer, a także wizytę księży katolickich na terenie festiwalu. Odrestaurowana, pełna wersja Fali pojawiła się na DVD w 2005 roku i właśnie po nią warto sięgnąć. Chociażby po to, by raz jeszcze się przekonać, że będzie dobrze. Bo wciąż jest więcej dobrych zespołów niż złych.
Zobacz, jeśli:
– Lubisz starego, polskiego rocka
– Uwielbiasz muzyczne festiwale
Odpuść sobie, jeśli:
– Liczy się dla ciebie tylko hip-hop
Michał Zacharzewski
Fala, 1986, reż. Piotr Łazarkiewicz, wyst. Tomasz Lipiński, Paweł Gumola, Robert Gawliński, Paweł Kukiz, Jerzy Słomiński
Ocena: 8/10
Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD