Final Girl

W 2015 roku Alexander Ludwig wystąpił w dwóch filmach o niemal identycznych tytułach. O ile The Final Girls okazało się przewrotną komedią naigrywającą się z kinowych schematów, to Final Girl zawiodło całkowicie. To pretensjonalne, artystowskie kino, źle zagrane, nurzące i sztuczne. Co robi tu Abigail Breslin, aktorka nominowana kiedyś do Oscara?

Przed pięcioletnią dziewczynką siada dorosły mężczyzna i informuje ją o śmierci rodziców. Przez chwilę wydaje się nam, że to psycholog, który będzie starał się pomóc jej wyjść z traumy. Nic z tego – facet informuje małą, że jego żona i dziecko zostali zabici przez bardzo złego człowieka i że szuka kogoś, kto pomógłby mu wykonać pewne wyjątkowe zadanie. I tak właśnie Veronica (Abigail Breslin – Znaki, Gra Endera) trafia pod opiekę Williama (Wes BentleyGhost Rider, Igrzyska śmierci) i przechodzi pod jego okiem staranne szkolenie.

Dwanaście lat później dorosła już Veronica boksuje worek treningowy, jakby robiła to pierwszy raz w życiu. Potem przechodzi serię kuriozalnych sprawdzianów, na koniec których czeka ją obiecana przed laty misja. Okazuje się, że czterech siedemnastolatków z pobliskiego miasteczka podrywa i zabija młode kobiety. Dowodzi nimi Jameson (Alexander Ludwig Wikingowie 03, Bad Boys for Life), którego najwyraźniej bawi ganianie po lesie za przerażonymi dziewczynami. Zwłaszcza że sprawą policja nawet się nie interesuje…

Kuriozalny scenariusz nawet nie śmieszy – od początku do końca irytuje. Kompletnie nie tłumaczy, dlaczego William nasyła na chłopaków wyraźnie nieprzygotowaną Veronicę i po co właściwie poświęcił jej 12 lat życia. Źle napisane dialogi brzmią sztucznie. Sztuczne są też przestylizowane, choć niewątpliwie ładne kadry, oszczędne, teatralne dekoracje, rozwleczone, niewiele wnoszące sceny. Napięcie nie pojawia się nawet na chwilę. Final Girl przypomina kino artystyczne, czerpie inspirację m.in. z filmów Lyncha, ale nijak nie może się z nimi równać.

Zobacz, jeśli:
– Chcesz zobaczyć marny artystowski thriller

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na film co najmniej na poziomie Dziewczyn śmierci
– Wierzysz w talent Abigail Breslin

Michał Zacharzewski

Final Girl, 2015, reż. Tyler Shields, wyst. Abigail Breslin, Cameron Bright, Alexander Ludwig, Logan Huffman, Reece Thompson, Francesca Eastwood, Sean Tyson, Desiree Zurowski, Wes Bentley

Ocena: 2/10

Polub nas na Facebooku.
Spis naszych recenzji na serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność
na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Jedna uwaga do wpisu “Final Girl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.