Jeziorak

Dobry rodzimy kryminał jest jak szynka bez wody w czasach PRL-u. Niby czasami się trafiała, ale na tyle rzadko, że nieliczni wierzyli w jej istnienie. Tymczasem Jeziorak jest dobry. Może nie bardzo dobry, ale to rasowy thriller o mrocznym, skandynawskim klimacie. Warto poświęcić mu czas!

Małe, prowincjonalne miasteczko położone gdzieś na pojezierzu. Iza Dereń (Jowita BudnikPtaki śpiewają w Kigali, Cicha noc) jest tu policjantką. Właściwie nie powinna pracować, bo jest w ciąży, ale wobec braków kadrowych stara się sumiennie wykonywać swoje obowiązki. Obecnie prowadzi śledztwo w sprawie młodej dziewczyny, której ciało wyłowiono z wody. To prawdopodobnie ukraińska prostytutka, ale nie ma wątpliwości, że została zamordowana.

Ponury klimat filmu budują listopadowe barwy dominujące na ekranie, pozbawione liści drzewa, ciężkie chmury odbijające się w chłodnej toni jeziora. Swoje robi też sytuacja, w jakiej bohaterka się znalazła. Jej partner, policjant z tej samej jednostki, nie wrócił od kilku dni do domu. Możliwe, że już nie żyje. Z kolei w pracy musi matkować nowemu, zielonemu jeszcze śledczemu (bardzo niefabijański Sebastian FabijańskiUltraviolet, Psy 3: W imię zasad). Zagadka, którą musi rozwiązać, swoje korzenie ma w głębokiej przeszłości…

Rodzime, kinowe kryminały bywały różne. Jedne niepotrzebnie stawiały na akcję (siermiężną, jak to w polskich filmach), inne straszliwe plątały wątki, były też takie, które raziły banałem. Tylko nieliczne produkcje – jak choćby Jestem mordercą – umiały zaciekawić. Jeziorak też do nich należy. Przypomina dobrą powieść kryminalną, która z każdym kolejnym rozdziałem zaskakuje bądź przynajmniej zmusza do myślenia. Za to właśnie lubię ten gatunek…

Zobacz, jeśli:
– Lubisz kryminały
– Kochasz jesień

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na pościgi i strzelaniny
– Lubisz Fabijańskiego

Michał Zacharzewski

Jeziorak, 2014, reż. Michał Otłowski, wyst. Jowita Budnik, Sebastian Fabijański, Mariusz Bonaszewski, Michał Żurawski, Łukasz Simlat, Agata Buzek, Stanisław Brudny, Krzysztof Franieczek, Maria Chwalibóg, Lech Dyblik

Ocena: 6,5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

 

Jedna uwaga do wpisu “Jeziorak

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.