Unorthodox S01 (serial)

Netflix nie kręci wyłącznie złych seriali, wiele z nich jest naprawdę dobrych. Brakuje jednak produkcji przeznaczonych dla nieco ambitniejszego widza, człowieka, który zainwestował w tę platformę zwabiony Romą czy Historią małżeńską i teraz odkrywa, że nie bardzo ma co na niej oglądać. Unorthodox w drobnym stopniu łata tę dziurę i zaspakaja jego potrzeby.

Akcja tego krótkiego, bo zaledwie czterodocinkowego serialu toczy się w dwóch przeplatających się nitkach fabularnych połączonych osobą dziewiętnastoletniej ortodoksyjnej Żydówki. Mieszkająca we współczesnym Nowym Jorku Esty postanawia porzucić swoje nieudane małżeństwo i uciec tam, skąd niegdyś Żydzi uciekali – a więc do Niemiec. Marzy o wolności, prawie do samostanowienia, realizowaniu własnych pasji. To wszystko Berlin może jej obecnie zaoferować.

Pierwsza nitka fabularna opowiada o jej wcześniejszym życiu w żydowskiej społeczności Williamsbura i aranżowanym małżeństwie z całkowicie jej obcym chłopakiem. Dla niej, nastoletniej dziewczyny wychowującej się bez rodziców (ojciec pijaczyna i hazardzista, matka uciekła do Niemiec, gdzie związała się z kobietą), to miała być szansa, jednak życie potoczyło się inaczej. Druga nitka fabularna skupia się na samej ucieczce i pierwszych tygodniach pobytu w Niemczech. Zaszczuta Esty nie rozumie świata, w którym się znalazła, nie umie korzystać z komputerów, nie ma dokąd pójść. A jednak widzi tu dla siebie szansę.

Nas, widzów, czeka odtworzone ze wszystkimi detalami żydowskie wesele, ale też próba pokazania wartości, jakimi kierują się poszczególne społeczności. To nie jest tak, że ortodoksi są źli, a berlińscy Niemcy dobrzy. Tu każdy ma swoje racje i do pewnego stopnia od widza zależy, po której stronie się opowie. Choć nie da się ukryć, że cała historia – bazująca fragmentami na autobiograficznej powieści Deborah Feldman – ma jednak wydźwięk emancypacyjny. Wolnościowy.

Docenić trzeba emocjonalną intensywność Unorthodox, a także odtwórców głównych ról. Mająca polskie korzenie drobniutka Shira Haas doskonale pasuje do zahukanej żydowskiej dziewczyny, która dostrzega, że można inaczej żyć. Z jednej strony też tak chce, z drugiej jednak krępuje ją tradycyjne wychowanie i dotychczasowe doświadczenia. Czy się zmieni? Stanie się jak inni? Tego się nie dowiemy. Dowiemy się natomiast, że nie wszystko jest takie oczywiste, jak się wydaje.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz filmy o ludziach, niekoniecznie o manach
– Interesujesz się kulturą żydowską

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz ani Niemców, ani Żydów
– Jesteś ortodoksem

Michał Zacharzewski

Unorthodox, 2020, wyst. Shira Haas, Amit Rahav, Jeff Wilbusch, Aaron Altaras, Tamar Amit-Joseph, Ronit Asheri, Dina Doron, Aziz Dyab

Ocena: 8/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.