Afonia i pszczoły

Jan Jakub Kolski już kilka dekad temu zapracował na miano polskiego specjalisty od realizmu magicznego. Swoimi autorskimi filmami takimi jak Jańcio Wodnik czy Jasminum skutecznie oczarował publiczność, ale też stworzył charakterystyczny, niepodrabialny dla siebie styl. Jego składowych można się też doszukać w Afonii i pszczołach z 2009 roku.

Lata pięćdziesiąte ubiegłego wieku. Wciąż jeszcze piękna Afonia (Grażyna Błęcka-KolskaMiszmasz czyli kogel-mogel 3) mieszka gdzieś na prowincji razem z ciężko chorym mężem, byłym mistrzem zapasów. Całe dnie spędza u sparaliżowanego mężczyzny, jednak wydaje się pogodzona ze swoim losem. Od życia zbyt wiele nie oczekuje, tym bardziej że ma kilka niezwykłych pasji. Jedną z nich są pszczoły, druga amatorska kamera, na której ciągle coś rejestruje.

Nieoczekiwanie w okolicy pojawia się młody Rosjanin. Jego podejście do życia sprawia, że w Afonii budzi się od dawna tłumiona namiętność. Kobieta decyduje się na romans, co oznacza, że w przyszłości stanie przed trudnym wyborem. Nie ułatwi go prawdziwy powód pojawienia się mężczyzny…

Afonia i pszczoły czaruje tym, co wcześniejsze filmy Kolskiego. Prostotą życia, bliskością natury, umiejętnością cieszenia się drobiazgami. Pomagają w tym świetne zdjęcia nieżyjącego już Krzysztofa Ptaka (Dzień wielkiej ryby, Ptaki śpiewają w Kigali) oraz muzyka Dariusza Górnioka. Przepełniony goryczą klimat buduje też nieczynna stacja kolejowa oraz malownicze krajobrazy Kotliny Kłodzkiej. W samej opowieści można zaś dostrzec metaforę losów Polski, choć niektórzy powiedzą, że to typowy Kolski: baśniowy, nieco nostalgiczny obraz prowincji, jakiej dziś już nie ma.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz kino Kolskiego
– Hodujesz pszczoły

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz realizmu magicznego
– Ani tym bardziej wsi

Michał Zacharzewski

Afonia i pszczoły, 2009, reż. Jan Jakub Kolski, wyst. Grażyna Błęcka-Kolska, Mariusz Saniternik, Andrey Bilanov, Krzysztof Adamczyk, Zofia Zoń, Wojciech Solarz

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Jedna uwaga do wpisu “Afonia i pszczoły

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.