Jańcio Wodnik

Przed 1993 rokiem Jan Jakub Kolski nakręcił już kilka filmów i znany był w środowisku jako twórca ludowych obrazów magicznych, jednak szeroka publiczność go nie znała. Zmienił to Jańcio Wodnik, który osiągnął sukces na festiwalu w Gdyni i wzbudził spore zainteresowanie wśród publiczności. Takiego obrazu polskiej prowincji najwyraźniej potrzebowaliśmy.

Pewien włóczęga spotyka na swojej drodze umierającą kobyłkę i przeklina wieś, z której ją wygnano. Mieszka w niej Jańcio (Franciszek Pieczka), podstarzały wiejski filozof, którego wszyscy nazywają Wodnikiem ze względu na umiejętność leczenia poprzez obmycie nóg. To spokojny, dobry człowiek, który razem z młodą żoną Weroniką (Grażyna Błęcka-Kolska) wyczekuje dziecka. Pewnego dnia jednak postanawia wyruszyć w świat, wykorzystać dar od Boga. Podczas swojej wędrówki pozna wielu niezwykłych ludzi, w tym kuglarza Stygmę (Bogusław Linda). I zmieni się. Stanie się innym człowiekiem. Tylko czy na pewno lepszym?

Kolski stworzył w swoim filmie niezwykły, przesiąknięty ludowością świat. Tworzą go malownicze polskie wsie, w których zatrzymał się czas, prości ludzie wciąż wierzący w cuda, wędrowni mistycy, stygmatycy, żebracy i złodzieje. Charakter ballady podkreślają liczne utwory Zygmunta Koniecznego pojawiające się w tle, a także wyrazisty morał. Bo Jańcio Wodnik to nie tylko cepeliowy obraz prowincji, ale mądra opowieść o ludzkich wadach. I o tym, jak należy żyć.

Film odcisnął swoje piętno na polskim kinie, podpowiedział polskim twórcom, że nie muszą na siłę kopiować amerykańskich formatów, że mogą poszukać swojej drogi i opowiadać ciekawe historie własnym językiem. Wielu z tych rad skorzystało. Drugi Kolski się nie narodził, ale mamy kilku oryginalnych twórców, których styl pozostaje rozpoznawalny. Jańcio również przetrwał, chociażby pod postacią nagrody przyznawanej na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej „Prowincjonalia”. To niezwykła postać, którą warto bliżej poznać.

Zobacz, jeśli:
– Cenisz stare, wiejskie kino Kolskiego
– Wiesz, komu w oku jechał czołg
– Podobał ci się Oberki do końca świata Wita Szostaka

Odpuść sobie, jeśli:
– Polska wieś cię nudzi
– Lubisz filmy, które mają szybkie tempo
– Mocno stąpasz po ziemi i w cuda nie wierzysz

Michał Zacharzewski

Jańcio Wodnik, 1993, reż. Jan Jakub Kolski, wyst. Franciszek Pieczka, Grażyna Błęcka-Kolska, Bogusław Linda, Katarzyna Aleksandrowicz, Olgierd Łukasiewicz,

Ocena: 8/10

Polub nas na Facebooku!

4 uwagi do wpisu “Jańcio Wodnik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.