Gorączka mleka

Kariera Juliusza Machulskiego rozpoczęła się od Vabanku, ale już wcześniej kręcił filmy. Były to jednak krótkometrażowe etiudy, szkolne wprawki gatunkowe i różnego rodzaju eksperymenty. Jednak już taka Gorączka mleka z 1977 roku udowadniała, że gość ma talent do „amerykańskich” opowieści, zagadek i kryminałów.

Film przypomina o nieco zapomnianym dziś zawodzie mleczarza. Wykonuje go młody chłopak, student dorabiający do jak zwykle niskiego stypendium. Codziennie rano objeżdża kilka bloków ze skrzynkami mleka. Stojące pod drzwiami puste butelki wymienia na pełne, tak by lokatorzy mieli świeże na śniadanie. Pewnego dnia, zjeżdżając na parter, dostrzega w szybce przerażoną starszą kobietę. Kiedy zatrzymuje windę i wraca po nią, kobiety już nie ma. Na ziemi leży tylko jej spinka.

Kilka dni później na klatce schodowej pojawia się nekrolog. Bohater uświadamia sobie, że być może widział staruszkę tuż przed jej śmiercią. Że mogła przed kimś uciekać, jednak bez powodzenia. Razem z dwójką przyjaciół z uczelni rozpoczyna śledztwo. Całą trójkę grają nieco zapomniani dziś przez kino aktorzy: Jacenty Jędrusik, Maciej Reszczyński i Bogusława Pawelec. W tle miga Krzysztof Kiersznowski (Underdog, Moje córki krowy), a także sam Machulski – wówczas 22-letni – w roli wczorajszego sąsiada.

Gorączka mleka to zaskakująco sprawnie opowiedziana historia. Zabawna i niepokojąca, mająca własny rytm i uroczy posmak opowieści sprzed lat. PRL-u nie ma tu za dużo, ale już samo przypomnienie butelek mleka (obecnych również chociażby w serialu Alternatywy 4) uświadamia, jak wiele się przez te 40 lat zmieniło. Szkoda, że Machulski jakby cofnął się w rozwoju…

Zobacz, jeśli:
– Lubisz kino Machulskiego
– Cenisz kryminały

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz filmowych miniatur
– Nie cierpisz mleka

Michał Zacharzewski

Gorączka mleka, 1977, reż. Juliusz Machulski, wyst. Jacenty Jędrusik, Bogusława Pawelec, Krzysztof Kiersznowski, Maciej Reszczyński, Hanna Mikuć, Andrzej Siedlecki, Juliusz Machulski

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku!

 

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.