Scarecrow

Strachy na wróble straszą z definicji. Co prawda maja odstraszać ptaki, ale najwyraźniej ludzie też się ich boją. Nie przez przypadek jeden z przedstawicieli tego gatunku pojawił się w Czarnoksiężniku z Krainy Oz sprzed 120 lat, a inny w świeżutkich Upiornych opowieściach po zmroku. Nie kto inny jak strach na wróble straszył też w pierwszym w historii horrorze w dorobku wytwórni Asylum.

Bohaterem Scarecrow jest Lester, niezbyt rozgarnięty uczeń szkoły średniej, który mieszka w przyczepie razem ze swoją wiecznie pijaną matką. Chłopak jest obiektem drwin i prześladowań. Wygląda na 35 lat, chodzi w sposób nieskoordynowany i nie potrafi wykrztusić zbyt wielu zdań.  W dodatku jedyna dziewczyna, która czasami się do niego odzywa, umawia się ze szkolnym rozrabiaką. Załamany tym Lester prosi stojącego na polu stracha na wróble, by ten pozwolił mu być kimś takim jak on – nieczułym na cały zewnętrzny świat potworem.

Ponieważ Scarecrow to horror, a nie dramat społeczny, prośba zostaje wysłuchana. Dusza Lestera trafia do wnętrza słomianej kukły, która nocą ożywa i zaczyna krwawo mścić się na wszystkich, którzy ją prześladowali. Przypomina w tym trochę klauna – wygłupia się bowiem i żartuje, bez większego trudu wykonuje salta, a krew leje się obficie. Jednak nawet ona nie jest w stanie zatuszować marnego aktorstwa oraz bardzo przeciętnych, choć w znacznej mierze tradycyjnych efektów specjalnych.

Z ekranu bije tandetą, ale z drugiej strony film ma swój klimat. Nic dziwnego, że doczekał się kontynuacji i pomógł wytwórni zrozumieć, w jaki sposób powinna zarabiać pieniądze. Dziś Asylum to czołowy producent tandetnych horrorów i tanich pseudoparodii największych kinowych hitów. To oni nakręcili Rekinado i Sześciogłowy rekin atakuje. Ot, do czego prowadzą zabawy ze strachem na wróble…

Zobacz, jeśli:
– Boisz się strachów na wróble
– Lubisz tanie horrory

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz tandetnej realizacji
– Na widok krwi zamykasz oczy

Michał Zacharzewski

Scarecrow, 2002, reż. Emmanuel Itier, wyst. Tim Young, Anthony C. Ferrante, Nicole Rayburn, Stephen Wozniak, Belinda Gavin, Mark Irvingsen, Todd Rex

Ocena: 4/10

Polub nas na Facebooku!

2 uwagi do wpisu “Scarecrow

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.