Wymarzony domek

Zawsze wydawało mi się, że Szkoci są skąpi. Dany Boon, czołowy francuski komik, ma nieco inne zdanie. Już w Dusigroszu nabijał się z przesadnej oszczędności swoich rodaków. Podobny temat wybrał na punkt wyjścia swojej nieco starszej produkcji, zatytułowanej Wymarzony domek.

Charles (Dany BoonUziemieni, Agentka specjalnej troski) pracuje w banku w dziale windykacji. Codziennie odwiedza ludzi, którzy nie radzą sobie ze spłatą długów i w związku z tym wpadają w nieziemskie kłopoty. Siłą rzeczy mężczyzna stara się zrobić wszystko, by samemu nie zbankrutować. Nie jest może jeszcze ciężko chorym dusigroszem, ale człowiekiem skąpym na pewno.

Kiedy wypomina mu to żona (Michele LaroqueAlibi.com), Charles dochodzi do wniosku, że musi to zmienić. Bardziej po to, by udowodnić kobiecie błąd, niż dla własnego zdrowia psychicznego. Kiedy więc pojawia się okazja kupienia domku na przedmieściach, nie waha się długo i wykłada całe swoje oszczędności na budynek wymagający „drobnego” remontu. Daje się przy okazji omamić agentowi sprzedaży (Daniel Prévost), który wycenia koszty napraw na skromnie 50 tysięcy euro.

Oczywiście dom wymaga znacznie kosztowniejszych napraw, zaś poleceni przez agenta „fachowcy” wykładają się na niemal każdym kroku. Kto remontował kiedyś dom, z pewnością zna takich niesłownych partaczy, którzy więcej niszczą niż naprawiają, ale po kasę wstydzą się sięgać. Sporo tu też ciekawych obserwacji dotyczących życia rodzinnego, rywalizacji między małżonkami, ukrywania pewnych faktów. Szkoda więc, że jako całość Wymarzony domek nie dorównuje najlepszym komediom Boona. Jest zabawny, ale ma też dłużyzny.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz francuskie komedie
– Kupujesz dom do remontu

Odpuść sobie, jeśli:
– Sam jesteś dusigroszem
– Nie lubisz Dany’ego Boona

Michał Zacharzewski

Wymarzony domek, La Maison du bonheur, 2006, reż. Dany Boon, wyst. Dany Boon, Michele Laroque, Daniel Prevost, Patrice Abbou, Frederic Bouraly, Antoine Chappey, Jean Dell, Laurent Gamelon

Ocena: 5,5/10

Polub nas na Facebooku!

Jedna uwaga do wpisu “Wymarzony domek

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.