Pogoda na jutro

Józef Kozioł (Jerzy Stuhr) w PRL-u był nauczycielem, pracował też jako kierowca karetki pogotowia. Należał do przeciwników obowiązującego systemu i nawet prowadził działalność opozycyjną, jednak po wybuchu stanu wojennego stracił wszelkie złudzenia. Pewnego dnia – ze strachu przed kolejnym aresztowaniem – wyszedł z domu pobiegać i już nie wrócił. Zaszył się na 17 lat w klasztorze, całkowicie odcinając od żony, dwóch córek i syna.

W tych siedemnastu latach kryje się pomysł na Pogodę na jutro. Oto bowiem Kozioł wychodzi z klasztoru jako człowiek odmieniony, nie znający realiów nowej Polski. Trochę wbrew sobie wraca do rodzinnego domu, zauważając gdzieś po drodze, że ludzie funkcjonują na innych warunkach. Bliscy wciąż mają mu za złe, że ich zostawił. Zresztą mają już swoje życie. Żona (Małgorzata Zajączkowska) znalazła sobie nowego partnera. Syn (Maciej Stuhr) poszedł w politykę, starsza córka (Barbara Kałużna) została gwiazdą erotycznego reality show, młodsza zaś (Roma Gąsiorowska) wybrała sieć, imprezy i narkotyki.

Pogoda na jutro jest krytyką współczesności, obrazem świata pełnego cynizmu, seksu na sprzedaż, materializmu. Jednoznacznie pokazuje, co jest złe, a co dobre, szuka też tego przyczyn (w tym przypadku w odejściu ojca). Józef mimo 17 lat w klasztorze nie jest człowiekiem świętym. Ukrywał się przed rodziną i nawet teraz zdarza mu się kłamać. Wciąż szuka swojej drogi („romansuje” nawet z ruchem Hare Kriszna), gdyż chce okupić swoje grzechy, zrewanżować się rodzinie.

Stuhr trochę w tym krytykowaniu przesadza. Ja rozumiem, że Pogoda na jutro to komediodramat i nie należy go traktować całkowicie serio, ale czepiając się wszystkiego jak leci – młodzież, narkotyki, biznesmenów, polityków – podsuwa bardzo sztampowe odpowiedzi. Broni się głównie aktorstwem. Kilka świetnie napisanych ról w wykonaniu profesjonalistów sprawia, że Pogodę na jutro ogląda się z przyjemnością. To niezłe kino. Mimo swoich wad.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz filmy Stuhra
– Chcesz zobaczyć debiut Romy Gąsiorowskiej

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie przepadasz za nadmiernym świętoszkowaniem w kinie
– Nie lubisz siermiężności naszego kina sprzed kilkunastu lat

Michał Zacharzewski

Pogoda na jutro, 2003, reż. Jerzy Stuhr, wyst. Jerzy Stuhr, Maciej Stuhr, Małgorzata Zajączkowska, Roma Gąsiorowska, Barbara Kałużna, Krzysztof Globisz, Andrzej Chyra, Marzena Trybała, Władysław Kowalski

Ocena: 5/10

Polub nas na Facebooku!

2 uwagi do wpisu “Pogoda na jutro

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.