Braciszek

Kino religijne ma się w Polsce nieźle, ale wciąż tkwi w okowach hagiografii. Jego twórcy skupiają się na żywotach błogosławionych i świętych, rzadko kiedy spoglądając w stronę zwykłych ludzi. Dlatego właśnie dostajemy filmy takie jak Faustna czy Zerwany kłos, a nie doczekaliśmy się jak dotąd polskiej Chaty czy Dotknij nieba.

Podobny temat obrał również Andrzej Barański, doświadczony tropiciel zwyczajności, autor takich filmów jak Dzień wielkiej ryby czy Dwa księżyce. W Braciszku opowiada o Piotrze Kosibie, który pod koniec XIX wieku dołączył do franciszkanów i jako brat Alojzy pełnił posługę niemalże do wybuchu drugiej wojny światowej. Nigdy nie dbał o swoje wygody. Dużo modlił się i kwestował, część zebranych dóbr rozdając biednym. Podobno potrafił też żartować.

W filmie nie bardzo to widać. Towarzyszymy bratu Alojzemu (Artur BarciśSzklany dom, Sztuka kochania) w jednej z kwest, w życiu codziennym w klasztorze, ale też podczas choroby. Okazuje się człowiekiem pobożnym, wręcz rozmodlonym, bez wahania rozdającym zebrany majątek potrzebującym. Na wszelkie występki młodszych braci i ich sztubackie żarty reaguje przerażeniem i złością. Często leży później krzyżem w kaplicy, by błagać Matkę Boską o przebaczenie dla grzeszników.

Każdy zobaczy w Braciszku to, co chce zobaczyć. Jeden obraz pokornego duchownego, prawdziwego franciszkanina, który o siebie dbał tylko w wymiarze duchowym. Inny dostrzeże tu osobę pozbawioną dystansu i w swej pobożności wręcz śmieszną. Jedno jest pewne. To nie jest film klasy wcześniejszych dzieł Barańskiego. Zbyt chaotyczny w przekazie, pozbawiony głębszych treści, a jednocześnie chyba zbyt pobieżny. Nie czuję, bym po tym seansie poznał bliżej niezwykłego zakonnika.

Zobacz, jeśli:
– Chętnie oglądasz filmy religijne
– Lubisz spokojne, „przyrodnicze” kino Barańskiego

Odpuść sobie, jeśli:
– Nadmierna religijność cię odrzuca

Michał Zacharzewski

Braciszek, 2007, reż. Andrzej Barański, wyst. Artur Barciś, Henryk Błażejczyk, Krzysztof Chudzicki, Janusz Łagodziński, Zbigniew Konopka, Andrzej Golejewski

Ocena: 5,5/10

Polub nas na Facebooku!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.