Szklany dom

zdala-380x250Rok 1989. Właśnie wali się komunizm, oba kanały Telewizji Polskiej raz po raz pokazują obrady okrągłego stołu. Gdzieś pomiędzy poważniejszymi produkcjami decydenci próbują upchnąć 50-minutowy film Szklany dom, debiut Małgorzaty Kopernik. Ostatecznie zostaje on wyświetlony rok później, w nowej rzeczywistości, w której nie wywołuje już żadnych niepotrzebnych skojarzeń…

Obraz opowiada historię młodej, lecz samotnej kobiety od niedawna mieszkającej wraz z córką w jednej z wrocławskich czynszówek. Pewnego dnia po pracy Wanda wraca do domu. Odbiera Dorotkę z przedszkola, mija doskonale znane sobie sklepy i dochodzi do miejsca, gdzie rano stała jej kamienica. Teraz już jej nie ma. I nie to, że wokół leżą gruzy albo widać lej po bombie. Nie, jest zwykły trawnik, jakby budynku nigdy tam nie było. Załamana kobieta próbuje dowiedzieć się, jak to w ogóle możliwe.

Nie wiem, jak sam zachowałbym się w podobnej sytuacji. Pewnie też wpadłbym w panikę i starał się ustalić, czy to ja zwariowałem, czy też świat wyciął mi jakiś chory numer. Niepokój bohaterki udziela się widzom, jej paniczne próby wyjaśnienia całej sytuacji przykuwają do ekranu. Zaskakujące zaskoczenie idealnie wpasowuje się w klimat serialowej Strefy mroku. Film spokojnie mógłby stanowić jej część – jest bowiem dobrze wyreżyserowany, a znani aktorzy wypadają przekonująco.

Podobno w 1989 roku różnie ten obraz interpretowano. Dostrzegano w nim wizję walącej się komunistycznej rzeczywistości, państwa, które właściwie przestawało wówczas istnieć. Czyżby więc Wanda miała być pierwszą sierotą o PRL-u? Cóż, dziś nikt już tak nie ogląda filmów, nikt nie doszukuje się tego, czego w nich właściwie nie ma. Czy to dobrze, czy też źle, każdy musi odpowiedzieć sobie sam.

Wojciech Kąkol

Szklany dom, reż. Małgorzata Kopernik, wyst. Dorota Pomykała, Dorota Wiącek, Artur Barciś, Maciej Kozłowski, Andrzej Mastalerz, Krystyna Feldman

Ocena: 8/10

Jedna uwaga do wpisu “Szklany dom

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.