Message from the King

To bardzo bliski krewniak takich widowisk jak Życzenie śmierci, Bez litości czy choćby Uprowadzona. Klasyczne kino zemsty nakręcone w konwencji współczesnego filmu noir, mroczne, brutalne, ale trzymające w napięciu. Może trudno doszukiwać się w nim oryginalności, ale i klisze potrafią bawić.

King (Chadwick BosemanCzarna Pantera, Get Up On) pojawia się na lotnisku w Los Angeles. Przyjeżdża z Kapsztadu do mieszkającej tu siostry, która parę dni wcześniej zostawiła mu na poczcie głosowej alarmującą wiadomość, a przestała odbierać telefony. Jakby znikła. Mężczyzna odwiedza dom, w którym mieszkała, rozmawia z sąsiadami, także z ludźmi, z którymi się zadawała. Powoli zaczyna nabierać pewności, że wpadła w złe towarzystwo i spotkało ją coś bardzo złego.

Dalej jest konkretnie. King prowadzi śledztwo i nie szczędzi oprychom razów. Działa ze sporą brutalnością, korzystając z tego, co wpadnie mu w ręce. Na przykład z łańcucha rowerowego, który okazuje się fantastyczną bronią. Gdzieś w tle pojawiają się narkotyki, skorumpowani politycy, pedofile na hollywoodzkich stanowiskach. Trochę w tym ściemy. Message from the King nie ma żadnego przesłania. To kino nihilistyczne, podobnie zresztą jak wcześniejszy film Fabrice Du WelzaAlleluja.

Trudno jednak nie docenić konwencji sięgającej klasycznych kryminałów sprzed lat. Los Angeles z tego filmu nie jest bowiem słoneczną i kolorową krainą snów, a miejscem mrocznym, biednym, zdeprawowanym (o co zadbała między innymi polska operator Monika Lenczewska). Skorumpowani policjanci, zapracowane prostytutki, handlarze narkotykami, agresywni mężowie… i prawie nigdzie normalnych ludzi. Kto lubi odwiedzać takie światy, będzie się na Message from the King naprawdę dobrze bawił.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz brutalne thrillery
– Nie gardzisz klasycznymi kryminałami

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie cierpisz klisz w kinie
– Nie przepadasz za przemocą

Michał Zacharzewski

Message from the King, 2016, reż. Fabrice Du Welz, wyst. Chadwick Boseman, Luke Evans, Alfred Molina, Arthur Darbinyan, Lucan Melkonian, Diego Josef, Teresa Palmer

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku!

2 uwagi do wpisu “Message from the King

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.