Wakacje z duchami S01 (serial)

Lada siedemdziesiąte przyniosły zalew znakomitych seriali dziecięcych i młodzieżowych. I to polskich, nie amerykańskich, czeskich czy radzieckich. Takie produkcje jak Do przerwy 0:1, Podróż za jeden uśmiech czy Stawiam na Tolka Banana przyniosły sławę Stanisławowi Jędryce. Człowiekowi, który odpowiadał również za Wakacje z duchami.

Serial powstał na podstawie wydanej osiem lat wcześniej powieści Adama Bahdaja i opowiada o dalszych przygodach bohaterów Do przerwy 0:1, a więc Maniusia „Pikadora”, „Mandaryna” i „Perełki”. Cała trójka spędza wakacje u ciotki, w leśniczówce leżącej nieopodal starego zamku. Tam zaś straszy. Kolejni ludzie po nocach widują duchy, w okolicy kręcą się zaś podejrzane typki. Przyjaciele postanawiają przyjrzeć się sprawie.

Wakacyjny klimat jest chyba największą zaletą tej produkcji. Tak właśnie spędzało się wolne chwile kilkadziesiąt lat temu. Na dworze, biegając z kumplami, psocąc i rozrabiając. Czasy trochę się zmieniły, dziś dzieci mają czas nieco lepiej zorganizowany, choć nie wiem, czy z korzyścią dla siebie. Atutem Wakacji z duchami są też świetnie grające dzieciaki z Henrykiem Gołębiewskim na czele. Z ich udziałem w serialu wiąże się anegdota. Mało brakowało, że by w nim nie wystąpili, bo Janusz Nasfeter, który ich odkrył i zatrudnił w Abel, twój brat, nie bardzo chciał „oddać” ich koledze po fachu. Ostatecznie Jędryka zdołał go przekonać.

Zdjęcia nakręcił w Niedzicy i Krościenku, choć część zamkowych lochów wybudował w studio w Łodzi. Na plan ściągnął wielu uznanych aktorów, bo migają tu Janusz Gajos i Roman Wilhelmi, a nawet Gustaw Lutkiewicz. Akcja toczy się szybko, jest i humor, odrobina grozy, niespodzianki. Aż dziwne, że współczesne produkcje – jak choćby Felix, Net i Nika – są o kilka długości słabsze. Współcześni twórcy powinni te produkcje oglądać i się z nich uczyć, bo nawet dziś, wiele lat po premierze, trzymają poziom.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz klasyczne polskie seriale
– Masz 50 lat i chcesz powspominać młodość…

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie wierzysz w duchy
– Wierzysz, że gdy film czarno biały, psują się gały

Michał Zacharzewski

Wakacje z duchami, 1970, reż. Stanisław Jędryka, wyst. Henryk Gołębiewski, Edward Dymek, Roman Mosior, Wanda Łuczycka, Kazimierz Fabisiak, Zdzisław Maklakiewicz, Teofila Koronkiewicz, Joanna Duchnowska, Ryszard Pietruski, Janusz Gajos, Gustaw Lutkiewicz, Roman Wilhelmi, Witold Dederko, Jerzy Turek

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku!Reklama

3 uwagi do wpisu “Wakacje z duchami S01 (serial)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.