Wycieczkowicze

Michal Viewegh to jeden z najpopularniejszych współczesnych czeskich pisarzy. Autor głośnego Wychowania dziewcząt w Czechach oraz Aniołów dnia powszedniego z reguły całkiem sprawnie łączy groteskę z dramatem. W dodatku opowiada w na tyle filmowy sposób, że kolejne jego powieści przenoszone są na wielki ekran. Wycieczkowicze też na niego trafili. Czy zasłużenie?

Książka (znana też u nas jako Uczestnicy wycieczki) bazuje na prostym pomyśle. Oto w autobusie jadącym nad Adriatyk gromadzi się grupka przypadkowych, obcych sobie ludzi. Wśród nich znany pisarz Maks, który planuje opisać swoich współtowarzyszy na kartach swojej następnej powieści. Jednak nie on jest najważniejszy; Wycieczkowicze to portret zbiorowy czeskiego społeczeństwa. Są tu więc dwie młode dziewczyny, brzydka trzydziestolatka z wiecznie niezadowolonymi rodzicami, dwóch homoseksualistów, znany polityk skłócony z żoną, Ukrainiec jadący na wakacje życia, wreszcie niezbyt rozgarnięta pilotka Pamela.

Powieść rozbita jest na trzy niemal równe części. Pierwsza opisuje wyjazd, druga pobyt na miejscu, trzecia powrót. Autor przeskakuje z postaci na postać, każdej z nich poświęcając dwie, góra trzy strony. Tworzy w ten sposób barwną mieszankę charakterów, ale i doświadczeń, pragnień czy obaw. Dlatego tylko pozornie Wycieczkowicze są komedią. Bo choć niekiedy śmieszą, to w rzeczywistości humor przykrywa ludzie wady i rozczarowania, sposoby myślenia.

W efekcie książka nie jest przesadnie zabawna ani też nie ma sympatycznych bohaterów. Stanowi za to trafną obserwację ludzi tworzących mikrowspólnotę podczas wakacji. I tu właśnie najwięcej zyskuje. Po lekturze człowiek nigdy już nie spojrzy na współtowarzyszy wycieczki w ten sam sposób. Będzie ich znacznie bardziej ciekawy – gwarantuję. Choć do filmu nie jestem przekonany. Obawiam się, że na ekranie pojawi się zupełnie inna historia. Zabawniejsza, za to płytsza…

Joel

Wycieczkowicze, Michal Viewegh

Polub nas na Facebooku!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.