Stawiam na Tolka Banana s01 (serial)

Kultowy serial z początków lat siedemdziesiątych, nakręcony na podstawie powieści Adama Bahdaja. Jego głównym bohaterem jest Julek, wywodzący się z dobrego domu chłopak, którego ojciec pracuje za granicą. Za czasów PRL-u oznaczało to dostęp do zabawek, o których inne dzieciaki mogły jedynie pomarzyć. Julek czuje się jednak samotny. Nie ma zbyt wielu przyjaciół. Dlatego decyduje się dołączyć do bandy charyzmatycznej Karioki. Z trudem, ale skutecznie zdobywa zaufanie jej „ludzi”, między innymi cwanego Cegiełki, obrotnego Filipka czy potrafiącego grać na skrzypcach Cygana.

Wkrótce w okolicy pojawia się Tolek Banan, nieco starszy od nich uciekinier z domu. Człowiek, o którym piszą wszystkie gazety. Jego sława imponuje chłopakom. Bez wahania – i ku niezadowoleniu Karioki – przyjmują go do bandy. Wkrótce staje się ich przywódcą, organizuje im wypady i tajemnicze misje. Na nudę nikt nie może narzekać. I choć lato ma chwilami dramatyczny przebieg, to zacieśnia przyjaźń między bohaterami. Tyle że Tolek skrywa pewną tajemnicę, która prędzej czy później wyjdzie na jaw…

Siłą serialu jest niezłe tempo, humor oraz sympatyczni bohaterowie. Trudno nie polubić Karioki, nie zacząć powtarzać „muka” za Filipkiem, nie czekać na kolejne pomysły Tolka. Jędryce udało się jednak nie tylko oczarować młodych widzów, ale i przemycić na ekran problematykę tak zwanej trudniej młodzieży. Opowiedzieć o ich problemach w sposób wiarygodny i ciekawy. Swoją drogą warto zastanowić się, jak dziś wyglądałby gang Karioki. Kiedyś młodzi widzowie widzieli na ekranie swoich rówieśników. Wierzyli w ekranowe postacie. Dziś dostrzegliby na ekranie jedynie sztucznych mięczaków.

Stawiam na Tolka Banana już podczas pierwszej emisji cieszył się gigantycznym zainteresowaniem. W całej Polsce powstawały podobne grupy, wszystkie dziewczyny chciały być jak Karioka, a chłopcy po prostu się w niej kochali. Tytułowa piosenka urosła do miana ogniskowego przeboju, a po latach przypomniały ją takie zespoły jak Wilki czy Strachy na Lachy. Losy aktorów grających główne role przybliża dokument telewizyjny Tolek Banan i inni, który warto obejrzeć po projekcji ostatniego, siódmego odcinka. W interesujący sposób domyka on tę niesamowicie klimatyczną opowieść.

Wojciech Kąkol

Stawiam na Tolka Banana, reż. Stanisław Jędryka, reż. Agata Siecińska, Henryk Gołębiewski, Filip Łobodziński, Jacek Zejdler

Ocena: 8/10

Polub nas na Facebooku!

3 uwagi do wpisu “Stawiam na Tolka Banana s01 (serial)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.