Wykonać wyrok

Jak wyglądają amerykańskie więzienia? Cóż, to zależy od filmu. W produkcjach o sporych ambicjach to na ogół estetyczne i zadbane miejsca, w których skłonni do zwierzeń socjopaci chętnie opowiadają o swoich przemyśleniach zaproszonym dziennikarzom, detektywom albo politykom. W produkcjach rozrywkowych więzienia przypominają jednak piekło, w którym rządzą więźniowie, zaś klawisze pełnią funkcję kwiatków u kożucha.

Tak właśnie jest w filmie Wykonać wyrok, w którym oficer kanadyjskiej policji konnej Burke (Jean-Claude Van Damme Uliczny wojownik, Skazany na piekło) z rozkazu burmistrza Kalifornii ma przeniknąć do zakładu penitencjarnego Harrison State Prison i ustalić przyczynę dziwnie dużej liczby zgonów. Zostaje tam osadzony i szybko zaprzyjaźnia się z kilkoma więźniami. Dość szybko odkrywa, że są oni zabijani dla organów, które wpływowi ludzie opychają na czarnym rynku. Pojawia się jeszcze jeden problem. To Sandman (Piaskun), psychopatyczny morderca, który trafia do placówki. On dobrze wie, kim naprawdę jest Burke. I nie zawaha się tej wiedzy użyć.

Wykonać wyrok to klasyczne kino akcji z końca lat osiemdziesiątych. Innymi słowy dobra, fachowa robota, która sprawdza się jako czysta rozrywka, ale po rozebraniu na części pierwsze ujawnia swoje wady. Schematyczna fabuła powtarza rozwiązania znane już z poprzednich filmów i w sumie niczym nie zaskakuje. Wątek handlu organami wydaje się naciągany. Ba, jest nielogiczny do tego stopnia, że twórcy nigdy do końca go nie wyjaśniają. Główny przeciwnik bohatera – wspomniany Sandman – ma w sobie coś ponadnaturalnego, ale na to też przymyka się oko. Cóż, ceniony scenarzysta David Goyer (Ghost Rider 2, Batman vs Superman) dopiero stawiał swoje pierwsze kroki w branży.

Z drugiej jednak strony JVCD błyszczy tu niczym prawdziwa gwiazda. Wciąż młody, w doskonałej kondycji fizycznej i bez aktorskich manier, których nabawił się parę lat później, autentycznie skupia na sobie uwagę widzów. Dobrze wypada też Art LaFleur, amerykański aktor charakterystyczny znany z “lodowatego spojrzenia”. A Sandman (Patrick Kilpatrick) śmiało mógłby rywalizować o miano jednego z największych psycholi swoich czasów. Cóż, osoby wychowane na Wykonać wyrok łatwo go nie zapominają.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz stare filmy Van Damme’a
– Szykujesz się do więzienia i nie wiesz, czego się spodziewać

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz filmów o durnej fabule
– Nie przepadasz za mordobiciami
– Piaskun ci pieska zamordował

Michał Zacharzewski

Wykonać wyrok, Death Warrant, 1990, reż. Deran Sarafian, wyst. Jean-Claude Van Damme, Robert Guillaume, Cynthia Gibb, George Dickerson, Art LaFleur

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku!

3 uwagi do wpisu “Wykonać wyrok

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.