Ghost Rider 2

zdalaFacetowi zjarała się głowa. Normalnie czachę widać, a mózg wciąż się chyba fajczy, bo płomienie wokół buzują. Nieprzyjemna sytuacja, nic dziwnego, że facet nieźle wkurzony. Łazi, demoluje, kopie i psuje, generalnie sieje śmierć i rozpierduchę.

Ja rozumiem, że ma problem. W cywilu wygląda jak Nicolas Cage, co jest dostatecznie dobrym powodem do podpalenia sobie fizjonomii. W grę wchodzi też jakiś dawny pakt z diabłem (przypominającym do złudzenia Juliusza Cezara z serialu Rzym, Daily’ego z Kobiety w czerni tudzież Tardosa z Johna Cartera). Nie jest więc za wesoło.

A wszystko przez jakiegoś chłopca, którego kobieta powiła ze związku z szatanem. Junior jest potrzebny tatusiowi do pewnego nad wyraz nieprzyjemnego procesu, lecz mamusia nie chce się na to zgodzić. Czachopalny postanawia mu pomóc, lecz nie bezinteresownie. Liczy, że w zamian za tę przysługę klechowie z Christopherem Lambertem na czele odprawią nad jego głową jakieś hokus-pokus i ogień zniknie.

Filmowcom dało to okazję do przedstawienia na ekranie kilkunastu scen wypełnionych aż po brzegi akcją. Są pościgi samochodem, strzelaniny, wybuchy, pożary, wreszcie okładanie się czym popadnie, wliczając w to gigantyczną koparkę odkrywkową. Dialogi? Owszem, jakieś są, ale lepiej, żeby ich nie było. Trącą drewnem gorzej niż Pinokio po namoczeniu w mleku.

Efekty specjalne stoją na wysokim poziomie, są widowiskowe, choć jednocześnie niewiarygodne. Szybki montaż i pseudotrójwymiarowe sztuczki skutecznie psują nastrój. No i ten biedny bohater pędzący na jakimś rdzewiejącym, spalonym motocyklu. Jak ktoś, kto przypomina Nicolasa Cage’a, może bezkarnie uchodzić za głównego protagonistę, oblubieńca trzymających stronę dobra widzów? Przecież to zamach na niezależność kina amerykańskiego, potworny skandal i volens-nolens kraplak!

Michał Zacharzewski

Ghost Rider 2, Ghost Rider: Spirit of Vengeance, 2011, reż. Brian Taylor, wyst. Nicolas Cage, Violante Placido, Ciarán Hinds, Idris Elba, Johnny Whitworth, Fergus Riordan, Jacek Koman, Christopher Lambert, Spencer Wilding

Ocena: 4,5/10

3 uwagi do wpisu “Ghost Rider 2

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.