Najemnik

Po kilku latach kręcenia filmów w Europie Wschodniej – w tym i w Polsce (Cudzoziemiec, Poza zasięgiem) Steven Seagal postanowił wypuścić się dalej. Najemnik powstał w Kapsztadzie. I zyskał na tym, bo ciekawe plenery i spora liczba wojskowego sprzętu sugerują, iż to produkcja wysokobudżetowa. Wystarczy jednak posłuchać opowieści reżysera z planu, by przekonać się, że to najwyraźniej finansowy wał.

Taki wał, jakie wykręcali na kontrolowanej przez Francję wysepce Galmoral agent CIA Dresham (Luke GossOddział wyrzutków) i służący w Black Ops Chape (Roger Guenveur SmithEmpire State). Do jednej ze swoich brudnych misji zatrudnili Seegera (Steven SeagalMroczna dzielnica, Zatopieni) i go wystawili. Seeger stracił część swoich ludzi, w tym swojego dobrego przyjaciela. I uznał, że należy czym prędzej wyrównać rachunki.

Na planie Najemnika panował chaos. Napisany przez czterech scenarzystów tekst nie miał rąk i nóg, niektóre sceny urywały się bądź wprowadzały wydarzenia, które później nie miały kontynuacji. „Rozmawiałem o tym z producentami, ale mieli to gdzieś. Wycieli też ważną scenę bójki Seegera w hotelu, która wyjaśniała część historii”, opisywał FauntLeRoy. Podobno już pierwszego dnia dostał papiery, które miały mu umożliwić pozwanie Seagala. Pozew – o 14 milionów dolarów – ostatecznie wpłynął do sądu, jednak został przezeń odrzucony. Sam Seagal swojej gaży, wynoszącej ponad 800   tysięcy dolarów, nigdy nie otrzymał.

Zaskakujące, że w takich warunkach powstał film jak na możliwości Seagala przyzwoity. To znaczy wciąż fatalny, ale nie gorszy niż wspomniane polskie produkcje czy dziełka kręcone w Bułgarii czy Rumunii. Dynamiczny, okraszony dużą ilością strzelanin, wymagający przymknięcia oka na Francuzów używających rosyjskich czołgów oraz Seagala usiłującego grać. Mimo wszystko – w kategorii tandety – efektowny.

Zobacz, jeśli:
– Chcesz zobaczyć, jak Seagalowi film zepsuli
– Masz ochotę na odrobinę złego kina

Odpuść sobie, jeśli:
– Już dawno sobie kino klasy D odpuściłeś
– Nie lubisz RPA

Michał Zacharzewski

Najemnik, Mercenary for Justice, 2006, reż. Don E. FauntLeRoy, wyst Steven Seagal, Jacqueline Lord, Roger Guenveur Smith, Luke Goss, Michael Kenneth Williams

Ocena: 3,5/10

Polub nas na Facebooku!

Jedna uwaga do wpisu “Najemnik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.