Kochając Pabla, nienawidząc Escobara

Nie piłkarz James Rodriguez, nie wokalistka Shakira, a baron narkotykowy Pablo Escobar jest obecnie najbardziej znanym Kolumbijczykiem na świecie. Świadczyć może o tym ogromna popularność serialu Narcos oraz takich filmów jak Escobar: Historia nieznana. W Kochając Pabla, nienawidząc Escobara spoglądamy na niego oczyma jego wieloletniej kochanki, dziennikarki telewizyjnej Virginii Vallejo. I co widzimy?

Widzimy podtatusiałego wąsacza ze sporym brzuszkiem i przetłuszczonymi włosami, który kaleczy angielski wzbogacając go o hiszpański akcent. Człowiekiem atrakcyjnym nie jest, a jednak Vallejo z kompletnie niezrozumiałych powodów wydaje się w niszczący romans z nim, w wyniku którego traci swoją pozycję i zmuszona jest uciekać z kraju. Zanim jednak do tego dojdzie, odhaczamy najważniejsze fakty z życia kolumbijskiego barona narkotykowego: karierę poselską, wojnę z policją, aresztowanie, ucieczkę z więzienia, wreszcie śmierć podczas obławy.

Z tych ujęć nie wyłania się właściwie żaden obraz Escobara. Nie dowiemy się, dlaczego odniósł sukces i dlaczego władzom i policji zajęcie się nim zajęło tak dużo czasu. Ba, nie poznamy żadnych detali dotyczących handlu narkotykami. Reżyser całą przestępczą działalność Pablo ogranicza do kilku krwawych i brutalnych scen, zabójstw sędziów i policjantów oraz kar wymierzanych zdrajcom. Można odnieść wrażenie, że zasłużyli sobie na to, nie dostosowali się do reguł, nie posłuchali apeli Escobara. Cóż, Kochając Pabla, nienawidząc Escobara zdecydowanie zbyt łagodnie traktuje tego przestępcę i z pewnością przyczynia się do budowania jego legendy.

Jasne, pojawia się w filmie kilka scen widowiskowych, takich, które pewnie będą jeszcze przez kino nieraz cytowane. Choćby ta, w której nagi Escobar ukrywający się w wiosce położonej w gęstej dżungli próbuje zestrzelić śmigłowiec, a następnie ucieka przed nim rzeką. Cóż z tego, jeśli zarówno fanowi Narcos, jak i osobie, która po prostu chciała lepiej poznać historię Escobara, po filmie pozostanie niesmak. A raczej – rymując – informacji brak.

Zobacz, jeśli:
– Masz w domu ołtarzyk ze zdjęciem Pablo
– Szykujesz się do rozkręcenia biznesu narkotykowego

Odpuść sobie, jeśli:
– Jako fan Narcos szukasz spojrzenia na Escobara z innej perspektywy
– Chcesz dowiedzieć się więcej o tym człowieku

Michał Zacharzewski

Kochając Pabla, nienawidząc Escobara, Loving Pablo, 2017, reż. Fernando León de Aranoa, wyst. Javier Bardem, Penelope Cruz, Peter Sarsgaard, Julieth Restrepo, Óscar Jaenada

Ocena: 5,5/10

Polub nas na Facebooku!

5 uwag do wpisu “Kochając Pabla, nienawidząc Escobara

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.