Królestwo małp

Choć kanałów przyrodniczych w telewizji nie brakuje, dokumenty tego typu zadziwiająco często trafiają do telewizji. Ich twórcy wykorzystują wielki ekran oraz najnowsze technologie do opowiadania o zwierzętach w sposób, który zainteresuje zarówno uczniów szkół podstawowych, jak i ludzi dorosłych. Co ciekawe, robią to w różny sposób. Nie ma jednego, sprawdzonego sposobu na przyglądanie się przyrodzie.

W Kedi śledzimy losy kotów ze Stambułu. Poznajemy historię kilku z nich, a przy okazji mniej znane zakątki tego niezwykłego miasta. W Marsz pingwinów 2: Przygoda na krańcu świata podglądamy z kolei pingwiny, lecz nie dowiadujemy się o nich zbyt wiele. Ważniejsze są zdjęcia i świadomość, jak ciężkie życie mają te charakterystyczne ptaki. Jeszcze mniej treści jest w Enchanted Kingdom 3D, zastępują ją piękne zdjęcia. Z kolei Serengeti: Nature’s Greatest Journey przypomina wyliczankę gatunków zamieszkujących słynny afrykański park narodowy. Informacji tu nie brakuje, ale forma ich prezentacji jest schematyczna.

Królestwo małp to z kolei opowieść o grupce makaków rozczochranych mieszkających nieopodal ruin starożytnego miasta Polonnaruwa na Sri Lance. Jej główną bohaterką jest Maja, urocza małpka ze społecznych nizin, która może jedynie pomarzyć o zaszczytach, jakimi cieszą się samiec alfa i jego bliscy. Co gorsza, jej „narzeczony” Kumar zostaje wygnany ze stada, pozostawiając ją samą z dzieckiem. Jednak dzięki wysiłkowi i sprycie Maja spełni jeszcze swoje marzenia. Sporo jednak przeżyje, zanim to się stanie.

Film opowiada więc historię, a jednocześnie prezentuje zwyczaje małp oraz ich życie w dżungli. Niebezpieczne i nie zawsze komfortowe, gdyż w okolicy grasują groźne jaszczurki, węże czy niedźwiedzie. Atrakcją są humorystyczne sceny, podczas których narratorka (Tina Fey) użycza głosu małpom, komentując w ten sposób ich zachowania czy reakcje. Efekt jest naprawdę ciekawy.  Królestwo małp to kolejny udany, interesujący film przyrodniczy z cyklu Disneynature. Zdecydowanie warto go zobaczyć!

Zobacz, jeśli:
– Lubisz małpy i uważasz, że są zabawne
– Cenisz doskonałe zdjęcia przyrodnicze
– Chcesz dowiedzieć się więcej o cejlońskich makakach

Odpuść sobie, jeśli:
– Jednak nie lubisz małp, bo to dokuczliwe świnie
– Dokumenty przyrodnicze cię nie pociągają
– Wolisz klasyczne, informacyjne dokumenty

Michał Zacharzewski

Królestwo małp, Monkey Kingdom, 2015, reż. Mark Linfield

Ocena: 7/0

Polub nas na Facebooku!

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.