Enchanted Kingdom 3D

Pokazywany w 2014 roku na festiwalu w Cannes film dokumentalny fachowców z BBC to gratka dla miłośników przyrody i… nowych technologii. Obraz wyprodukowano bowiem nie tylko w trójwymiarze, ale też w rozdzielczości 4K. Dzięki temu pojawiające się na ekranie obrazy są oszałamiająco widowiskowe i dopracowane. Jeśli tak ma wyglądać telewizja przyszłości, to jestem za. Nawet bardzo za. I gotów jestem zapłacić abonament!

W warstwie treściowej Enchanted Kingdom 3D nie oferuje niczego nowego. To po prostu wycieczka do serca Afryki i możliwość przyjrzenia się mieszkającym tam zwierzętom. Obserwujemy zarówno dzielne mrówki pracowicie budujące swoje domy, jak i słonie maszerujące przez sawannę do wodopoju. Są też tysiące flamingów tańczących nad malowniczym jeziorem, goryle leniwie odpoczywające w cieniu drzew, wreszcie krokodyle atakujące gnu. Zaglądamy nawet pod powierzchnię oceanu i zerkamy na piaski pustyni, w których zagrzebują się czekające na swe ofiary jadowite żmije.

Obrazom tym towarzyszy oszczędna narracja w wykonaniu Idrisa Elby. Aktor nie zasypuje nas informacjami, odzywa się co jakiś czas, unika nadmiaru faktów. Dokument traci na tym swój walor edukacyjny, ale nie do końca – wciąż wiele można się z niego dowiedzieć. Wadą jest też nie zawsze dobrana muzyka oraz montaż niektórych scen, które pozbawione odpowiedniej technologii tracą swój rozmach. Oglądane przez minutę rozbijających się o siebie fal w dwóch wymiarach nie ma najmniejszego sensu.

Niezwykle trudno jest ocenić takie produkcje jak Enchanted Kingdom 3D. Z jednej strony są niesamowicie widowiskowe i pokazują piękno świata – i to świata zazwyczaj dostępnego jedynie bardzo zamożnym turystom, którzy mają mnóstwo czasu, by dotrzeć do wszystkim zaprezentowanych atrakcji. Z drugiej strony niewiele różnią się one od seryjnie produkowanych seriali przyrodniczych, stojących zazwyczaj na bardzo wysokim poziomie. Enchanted Kingdom 3D zyskuje wspomnianą technologią. Jeśli macie do niej dostęp, skorzystajcie. Nie zawiedziecie się.

Wojciech Kąkol

Enchanted Kingdom 3D, reż. Patrick Morris, Neil Nightingale, wyst. Idris Elba

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku!

Reklama

3 uwagi do wpisu “Enchanted Kingdom 3D

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.