Riki-Oh: Story of Ricky

Kiedy człowiek jest młody i ma „naście” lat, zwraca uwagę na zupełnie inne aspekty dzieła filmowego niż człowiek dorosły. Często nie szuka w kinie dobrego aktorstwa, niebanalnej historii czy chociażby ambitnego tematu. Woli przesadę i skandal. Stąd popularność brutalnych horrorów, komedii takich jak Serbski film, wreszcie szeroko rozumianego gore. Bo Riki-Oh: Story of Ricky – choć absurdalnie brutalny – z całą pewnością nie jest filmem grozy. To więzienna komedia.

Akcja Riki-Oh: Story of Ricky toczy się w niedalekiej przyszłości, kiedy więzienia sprywatyzowano i rządzą w nich gangi oraz sadystyczni strażnicy. Do jednego z takich ośrodków trafia dwudziestojednoletni bohater, młody mężczyzna oskarżony o morderstwo. Ponieważ ma opinię wyjątkowo niebezpiecznego, wszyscy chcą go sobie ustawić. Zmiażdżyć go i pokonać. On jednak ma zupełnie inne plany. I nie zamierza się poddać.

Film posiada wszystkie cechy klasycznego filmu klasy D – fatalne aktorstwo, szczątkową, absurdalną fabułę czy tragiczne efekty specjalne. Pod względem realizacyjnym znacznie ustępuje takim symbolom tandety jak polska Klątwa doliny węży czy Wiedźmin. Jeśli czymkolwiek zwraca na siebie uwagę, to nagromadzeniem przemocy i lejącą się hektolitrami krwią. Tu dobrze wyprowadzony cios przebija przeciwnika na wylot, a w jednej z kulminacyjnych scen wojownik rozcina sobie brzuch, by wyciągnąć z niego flaki i za ich pomocą udusić bohatera.

Tego obrazu nie sposób oglądać na trzeźwo. Doskonale nadaje się jednak na przeglądy najbardziej absurdalnych produkcji – trudno bowiem nie docenić kreatywności twórców i ich wypaczonego poczucia humoru. Wielka szkoda, że Riki-Oh: Story of Ricky wciąż nie doczekał się statusu filmu kultowego. Zdecydowanie na to zasługuje. Jako symbol tandety idealnie pasuje na tę samą półkę, na której dziś stoi chociażby wspomniany Serbski film.

Wojciech Kąkol

Riki-Oh: Story of Ricky, Lik Wong, Hong-Kong /  Japonia 1991, reż. Ngai Choi Lam, wyst. Siu-Wong Fan, Suet Lam, Kai Wing Lam

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku!

5 uwag do wpisu “Riki-Oh: Story of Ricky

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.