Jezus z Nazaretu S01 (serial)

Tę historię opowiedziano już wielokrotnie. Czterdzieści lat temu sięgnął po nią Franco Zeffirelli, ceniony włoski reżyser, który swoją karierę zaczął w teatrze. Wystawiał nawet opery i to właśnie dzięki nim dostał propozycję nakręcenia swojego pierwszego filmu, Poskromienia złośnicy z Elizabeth Taylor i Richardem Burtonem. Jezus z Nazaretu to sześcioodcinkowy serial z gwiazdorską obsadą. Ilość znanych twarzy pojawiających się na ekranie jest imponująca.

Historia rozpoczyna się jeszcze przed narodzeniem Chrystusa, kiedy to śledzimy losy Marii i dowiadujemy się, jak w ogóle doszło do jej małżeństwa z Józefem. Każdy kolejny odcinek obejmuje kolejny fragment życia bohatera, od jego dzieciństwa przez początki działalności po męczeńską śmierć i to, co nastąpiło po niej. Zeffirelli opowiada historię w sposób realistyczny. Unika dosłownego pokazywania cudów, różnego typu efektów specjalnych. Wiele czasu poświęca na prezentację kultury żydowskiej, zwyczajów i wierzeń. Pasja Mela Gibsona to zdecydowany krok w tył pod tym względem.

Serial jest jednak nierówny. Obok znakomicie wyreżyserowanych scen, poruszających dyskusji czy obrazów, wreszcie niebanalnych dialogów pozwalających w inny sposób spojrzeć na Biblię (np. kwestia Judasza), pojawiają się fragmenty niepotrzebne, nadmiernie przeciągnięte i zwyczajnie nudne. Jasne, w ciągu ostatnich czterdziestu lat zmienił się sposób kręcenia filmów, ale eksperymenty formalne, których chwilami dopuszcza się Zeffirelli, wydają się zbędne.

Widać spore pieniądze włożone w tę produkcję. Dopracowane kostiumy oraz ciekawe dekoracje na pewno wyróżniają Jezusa z Nazaretu spośród innych produkcji kręconych w tamtych czasach. Z  drugiej strony niektóre sceny wydają się ucięte, innym brakuje spójności bądź też są nazbyt teatralnie zainscenizowane. Współczesny widz raczej odbije się od tej produkcji. Nie doceni jej złożoności oraz głębi. A to akurat spora wada, która zapewne utrudni serialowi drogę na telewizyjne powtórkowe ekrany. Obym się mylił…

Wojciech Kąkol

Jezus z Nazaretu, Jesus of Nazareth, 1977, reż. Franco Zeffirelli, wyst. Robert Powell, Anne Bancroft, Ian Holm, Lee Montague, Ian McShane, James Earl Jones, Laurence Olivier, Anthony Quinn, Michael York, Rod Steiger, James Farentino, Peter Ustinov, James Mason, Christopher Plummer, Stacy Keach

Ocena: 5/10

Polub nas na Facebooku!

Reklama

3 uwagi do wpisu “Jezus z Nazaretu S01 (serial)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.