Mojżesz Prawodawca S01 (serial)

Niewiele osób wie, że Anthony Burgess, autor Mechanicznej pomarańczy, w latach siedemdziesiątych pracował dla telewizji. Pisał scenariusze dla telewizji, między innymi Jezusa z Nazaretu oraz Mojżesza Prawodawcy. Były to wysokobudżetowe seriale religijne, nakręcone ze sporym rozmachem przez włoskich reżyserów. Z jednej strony wiernie odtwarzały powszechnie znane historie, z drugiej pozostawiały szerokie pole do interpretacji. Często też skupiały się na tych elementach opowieści, które z reguły pomijano.

Przygarnięty jako niemowlę przez rodzinę faraona Mojżesz wyrasta na egipskiego księcia. Kiedy już jako dojrzały człowiek dostrzega niedolę Żydów, ujmuje się za nimi i – nie mogąc im w żaden sposób pomóc – opuszcza niegościnny kraj. Wróci dopiero wtedy, kiedy Bóg pod postacią gorejącego krzewu przemówi do niego. W końcu to on ściągnie na Egipt słynne plagi, tak efektownie przedstawione w średnio udanym filmie Ridleya Scotta Exodus: Bogowie i królowie.

Gianfranco De Bosio zdecydował się powierzyć rolę Mojżesza hollywoodzkiemu gwiazdorowi Burtowi Lancasterowi oraz jego synowi Williamowi. Nie przez przypadek – już dwadzieścia lat wcześniej właśnie tego aktora chciał Cecil B. DeMille w swoich Dziesięciu przykazaniach. Decyzja okazała się strzałem w dziesiątkę i przyniosła serialowi olbrzymią popularność. Dziś wydaje się zapomniany, a niezasłużenie. To naprawdę głęboka, pełna znaczeń produkcja, w dodatku opatrzona kapitalną muzyką Ennio Morricone.

Warto zwrócić uwagę na drobne odstępstwa od narracji biblijnej, uwiarygodniające historię bądź pokazujące jej alternatywną wersję. Chociażby podczas przeprawy przez Morze Czerwone widzimy niekiedy olbrzymie fale, kiedy indziej płyciznę. Kiedy indziej czujemy, iż Mojżesz nie godzi się z decyzjami Boga. Jest rozdarty i zagubiony. Bardzo często jest człowiekiem słabym, niepewnym swojej wiary. A jego naród… cóż, szybko wraca do wiary w złotego cielca. Zupełnie jak dziś.

Zobacz, jeśli:
– lubisz kino religijne
– cenisz filmy sprzed kilku dekad
– chcesz, by serial dawał do myślenia

Odpuść sobie, jeśli:
– nie wiesz, kto to Burt Lancaster
– oburza cię swobodne traktowanie historii biblijnych
– liczysz na dobre efekty specjalne

Michał Zacharzewski

Mojżesz Prawodawca, Moses the Lawgiver, 1974, reż. Gianfranco De Bosio, wyst. Burt Lancaster, Ingrid Thulin, Laurent Terzieff, Anthony Quayle

Ocena: 7,5/10

Polub nas na Facebooku!

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.