Dzień Bastylii

Ten film nie pozostawia niedomówień i nie udaje czegoś, czym nie jest. Od początku do końca stawia na szybką akcję i mocne, męskie dialogi. Nie dba o psychologię postaci, o wątki poboczne czy jakikolwiek realizm scenariusza. Dzień Bastylii stawia sobie za cel wciągnięcie widza w niebyt skomplikowaną intrygę, trzymanie go w napięciu przez kilkadziesiąt minut i udowodnienie mu, że jest bezpieczny. Paryż potrzebuje poczucia bezpieczeństwa. Także turyści muszą wiedzieć, że o ich życie dbają zawodowcy.

W przeddzień tytułowego święta narodowego w Paryżu wybucha bomba. Policja szybko ustala, kto podrzucił torbę z ładunkiem wybuchowym do śmietnika stojącego na ruchliwym placu. Ba, dociera nawet do winnego, ale okazuje się, że… to zwykły złodziej. Zwinął torbę, zabrał to, co było cenne, a reszty się pozbył. I nie miał najmniejszego pojęcia, że naraża czyjekolwiek życie. Prowadzący sprawę agent Briar (Idris ElbaMroczna wieża, Prometeusz) ma kilkadziesiąt godzin na dotarcie do prawdziwych terrorystów.

To „dotarcie” oznacza pościgi i strzelaniny zrealizowane we francuskim stylu. A więc nie tak szybkie jak te amerykańskie, lecz wciąż pomysłowe i efektowne. To one stanowią główny atut filmu, bo pozostałe twórcy sami wytrącili sobie z rąk. Chociażby nie wykorzystali panującego w Paryżu zagrożenia terrorystycznego i nie pokazali, jak to miasto naprawdę sobie z nim radzi. Pomysł z bombą potraktowali po macoszemu, woleli trzymać się kanonów gatunku niż pokazać na ekranie coś nowego.

Liczne dziury scenariuszowe zabijają tymczasem napięcie. Trudno ekscytować się losami bohaterów, kiedy co chwila dzieje się coś, co urąga zdrowemu rozsądkowi. Zastanawiam się, co kieruje amerykańskimi filmowcami, którzy bardzo często psują filmy sensacyjne swoimi absurdalnymi pomysłami. Nawet jeśli mają fach w ręku, dobrych aktorów i spory budżet, to zawsze położą historię. Przecież te najlepsze thrillery – z Labiryntem na czele –  były naprawdę przemyślane. I realistyczne. Dlaczego tak rzadko idzie się tym tropem?

Michał Zacharzewski

Dzień Bastylii, Bastille Day, reż. James Watkins, wyst. Idris Elba, Richard Madden, Charlotte Le Bon, Kelly Reilly

Ocena: 5,5/10

Polub nas na Facebooku!

4 uwagi do wpisu “Dzień Bastylii

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.