Zagadka piasków

Nakręcona w 1979 roku szpiegowska Zagadka piasków powstała na podstawie powieści Erskine Childers pod tym samym tytułem. Nas, widzów, przenosi na sam początek XX wieku i opowiada o niepokojących planach Cesarstwa Niemieckiego, planującego podbić Wielką Brytanię. Raz na zawsze!

Jesienią 1901 roku Charles Carruthers (Michael YorkJezus z Nazaretu), pracownik Biura Spraw Zagranicznych, zostaje zaproszony na krótki rejs przez swojego przyjaciela z czasów studenckich, Arthura Davisa (Simon MacCorkindale Szczęki 3). Po drodze panowie orientują się, że ich krajowi zagraża wielkie niebezpieczeństwo. Tym samym będą musieli przechytrzyć nie tylko utalentowanych niemieckich oficerów, ale i samego cesarza Wilhelma II.

Szpiedzy z Zagadki piasków nie przypominają Jamesa Bonda. Nie korzystają z dziwacznych gadżetów, nie szaleją samochodami, nie pracują za pomocą pięści. Zamiast tego zdobywają informacje wywiadowcze i utrzymują kontakty z dobrze poinformowanymi osobami. Wymaga to od nich zupełnie innych umiejętności. Nie bez powodu akcja filmu rozwija się nieśpiesznie, za to sporo w niej taktu i elegancji. Pomagają w tym świetne zdjęcia Christophera Challisa, nakręcone w naturalnych plenerach Wysp Fryzyjskich.


Najzabawniejsze, że w wielu krajach film uchodzi za kultowy wśród… starszych wiekiem miłośników jachtów. Niektórzy z nich właśnie Zagadce piasków zawdzięczają swoją miłość do morza. Od dnia premiery obraz nieco się zestarzał, przesadna dbałość o wygląd Carruthersa może śmieszyć, podobnie jak niektóre reakcje jego kumpla. Z drugiej strony opowiada ciekawą i nietypową historię w sposób co najmniej wiarygodny. Zagadka piasków nie zasługuje na zapomnienie. To – mimo swoich wad – klasyka kina szpiegowskiego.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz filmy szpiegowskie
– Cenisz Michaela Yorka

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz, gdy akcja rozwija się powoli
– Nie cierpisz jachtów, nawet w filmie śmierdzą wodorostami

Michał Zacharzewski

Zagadka piasków, Zagadka wyspy, The Riddle of the Sands, 1979, reż. Tony Maylam, wyst. Michael York, Simon MacCorkindale, Jenny Agutter, Alan Badel, Michael Sheard, Hans Meyer, Wolf Kahler, Olga Lowe, Ronald Markham

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.