The Driftless Area

Jeden z ostatnich filmów tragiczne zmarłego Antona Yelchina to kameralny dramat obyczajowy z elementami kryminału, nakręcony z myślą o sundance’owej publiczności. Wyprodukowany za niewielkie pieniądze The Driftless Area ma w obsadzie znane nazwiska, jednak nie porywa. Szybko uwidaczniają się bowiem wszystkie wady tego typu produkcji, włącznie z powoli rozwijającą się fabułą, nadmiernie wycofanymi bohaterami oraz sporą dawką metafizycznego bełkotu typu „a co, jeśli przyszłość jest po prostu miejscem, w którym jeszcze nie byliśmy?”.

Pierre (Anton Yelchin) wraca do domu z różą w doniczce dla swojej dziewczyny. Po drodze psuje mu się samochód, więc zatrzymuje przejeżdżające auto. Tak poznaje Shane’a, bandytę, który ucieka z kilkudziesięcioma tysiącami dolarów w worku. Kasy mu mało, więc chce jeszcze zabrać Pierre’owi różę. W rezultacie rozbija samochód, traci kwiat i forsę. Razem z mieszkającymi w pobliżu przyjaciółmi (Ciaran Hinds, Aubrey Plaza) będzie próbował ją odzyskać.

Jednocześnie we wspomnieniach poznajemy środowisko, w którym Pierre dorastał, jego przyjaciółkę Carrie (Alia Shawkat) oraz dawne towarzystwo. Do tego dochodzi piękna Stella (Zooey Deschanel) oraz miejscowy samotnik-filozof Tim (Frank Langella). Każde z nich odegra w jego życiu ważną rolę i pomoże mu podjąć ważną decyzję. A właściwie odnaleźć siebie, bo jak w większości współczesnych filmów niezależnych główny bohater nie bardzo wie, kim jest i do czego dąży.

Akcja w The Driftless Area rozwija się niespiesznie, sporo jest ujęć, w których bohaterowie milczą albo rozmawiają szeptem o Istotnych Sprawach. Brakuje scen, które mogłyby stanowić punkt zaczepienia, wciągnąć widza w opowiadaną historię i zachęcić do uważnego śledzenia losów bohaterów. Niestety, ich pasywność wobec życia skutecznie do tego zniechęca. Jasne, to jest jakiś kawałek życia, z pewnością są na świecie ludzie, którzy właśnie tacy są. Tylko czy są oni interesujący?

Wojciech Kąkol

The Driftless Area, reż. Zachary Sluser, wyst. Zooey Deschanel, Anton Yelchin, Aubrey Plaza, Ciaran Hinds, Frank Langella, Alia Shawkat

Ocena: 4/10

Polub nas na Facebooku!

5 uwag do wpisu “The Driftless Area

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.