Albert Nobbs

XIX wiek nie był łatwy dla kobiet. Wciąż nie mogły cieszyć się takimi samymi prawami jak mężczyźni, nie mogły głosować, nie mogły podejmować podobnych prac ani też liczyć na zbliżone zarobki. A jednak szalejący kapitalizm wypychał je z domów i zmuszał je do ciężkiej pracy. Zachodzące zmiany społeczne coraz częściej nie pozwalały im na luksus prowadzenia domu bądź opieki nad dziećmi. Nie mówiąc już o tym, że wiele kobiet pozostawało samotnych.

Albert Nobbs to historia lokaja pracującego w dobrym, irlandzkim hotelu. Człowiek ten ma znakomite referencje i posłuch u innych pracowników. Jest ceniony tak przez swoich pracodawców, jak i klientów. Nikt nie wie, że Albert jest tak naprawdę kobietą. Od trzydziestu lat ukrywa się pod męską postacią i przez cały czas zbiera pieniądze na spełnienie swojego największego marzenia – otworzenie sklepu tabacznego, który zapewniłby mu niezależność i spokój na stare lata.

Wszystko zmieni się, kiedy w hotelu pojawi się malarz ścienny Hubert Page. On jako pierwszy odkryje prawdziwą tożsamość Alberta. Nie zdradzi go jednak ani też nie doniesie na niego. Wręcz przeciwnie, wyjawi mu swoją tajemnicę. Ponury świat XIX-wiecznej Irlandii nabierze dla bohatera kolorów. Pojawi się nadzieja na zupełnie inne życie. Czy płonna? Tego nie zdradzę. Ale Alberta czeka poważna próba. Ówczesna rzeczywistość wcale nie była przyjemna. Ludzie potrafili być bezwzględni. Nawet bardziej niż dzisiaj.

Film stoi znakomitymi kreacjami aktorskimi Glenn Close i Janet McTeer. To one zadecydowały o powodzeniu tej adaptacji sztuki teatralnej. Powstał wciągający, ale mroczny dramat z życia warstw pracujących. Smutny i niepokojący. Przypominający, jak wiele się zmieniło i jak wiele wciąż jest do zrobienia. Bo ile osób musi dziś żyć tak jak Albert, tyle że z zupełnie innych powodów?

Wojciech Kąkol

Albert Nobbs, 2011, reż. Rodrigo Garcia, wyst. Glenn Close, Janet McTeer, Mia Wasikowska

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku!

 

4 uwagi do wpisu “Albert Nobbs

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.