Elizjum

We współczesnym kinie hollywoodzkim filmy takie jak Elizjum to niestety rzadkość. Nieczęsto bowiem widowiskowe światy są czymś więcej niż tylko pretekstem do efektownej rozwałki. Rzadko kiedy stanowią próbę spojrzenia w przyszłość i zastanowienia się, jak mogłoby wyglądać nasze życie za te pięćdziesiąt czy sto lat.

W 2154 roku Ziemia jest już przeludniona i krańcowo zanieczyszczona. Żyją na niej najbiedniejsi. Bogaci przeprowadzili się już na Elizjum, olbrzymią stację orbitalną w kształcie pierścienia, gdzie nie ma chorób i zdołano też spowolnić procesy starzenia. Nic dziwnego, że przemytnicy próbują przerzucać tam nielegalnych imigrantów (zupełnie tak samo, jak dziś przerzucają ich chociażby z Białorusi do Polski). Minister obrony Elizjum (Jodie FosterTaksówkarz) nie patyczkuje się z nimi, zestrzeliwując kolejne transporty, co jednak nie podoba się prezydentowi. Na kilometr pachnie to puczem.

Tymczasem mieszkający wśród slumsów Los Angeles były przestępca Max Da Costa (Matt DamonAir) zostaje przypadkowo napromieniowany. Umrze w ciągu kilku dni, chyba że uda mu się dostać na Elizjum i poddać procedurze leczenia. Jego nadzieją jest Spider, doświadczony przemytnik, który jednak nie pracuje za darmo. W tle pojawia się jeszcze ukochana Maksa (Alice BragaJestem legendą) i tajemniczy „czyściciel” (Sharlto Copley Bestia). Dzieje się więc sporo.

Elizjum ma swoje mocne i słabe strony. Na pewno może podobać się wizja świata wraz z jej nieco trywialnym, ale ciekawym dualizmem, a także to, że film porusza wiele aktualnych spraw, od problemu migracji przez transhumanizm po systemy klasowe i nierówności społeczne. Rażą z kolei liczne uproszczenia, sztampowe bądź melodramatyczne rozwiązania i typowy dla kina masowego lewicowy antyliberalizm. Na szczęcie dobrze się Elizjum ogląda, a to w przypadku blockbusterów najważniejsze.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz kino science fiction
– Cenisz Neilla Blomkampa

Odpuść sobie, jeśli:
– Masz uczulenie na blockbusterowy kicz

Michał Zacharzewski

Elizjum, Elysium, 2013, reż. Neill Blomkamp, wyst. Matt Damon, Jodie Foster, Sharlto Copley, Alice Braga, Wagner Moura, Diego Luna, William Fichtner, Brandon Auret, Josh Blacker, Emma Tremblay, Jose Pablo Cantillo, Maxwell Perry Cotton, Faran Tahir, Adrian Holmes, Jared Keeso, Carly Pope, Ona Grauer, Michael Shanks, Christina Cox, Terry Chen, Catherine Lough Haggquist, Johnny Cicco, Christian Vazquez, Kendall Cross

Ocena: 7,5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.