Różyczka

Różyczka zgarnęła mnóstwo nagród, także poza granicami naszego kraju, i została obwołana polskim filmem roku. Opowiada poruszającą historię inspirowaną losami cenionego pisarza i eseisty Pawła Jasienicy, którego druga żona przez lata donosiła na niego do SB. Oczywiście wydarzenia przedstawione na ekranie są całkowicie fikcyjne, ale… być może tkwi w nich ziarenko prawdy.

Połowa lat sześćdziesiątych. Młoda i atrakcyjna Kamila (Magdalena Boczarska Zbrodnia) spotyka się z Romanem (Robert Więckiewicz Minuta ciszy), funkcjonariuszem Służby Bezpieczeństwa. Łączące ich uczucie wydaje się prawdziwe, ale niekoniecznie bezinteresowne. Pewnego dnia bowiem Roman prosi ją o przysługę. Musi dotrzeć do znanego pisarza, Adama (Andrzej SewerynNiebezpieczni dżentelmeni) i przygotować na jego temat raport. Potrzebuje kogoś, kto by się do niego zbliżył i zdobył przydatne informacje. Zakochana Kamila zgadza się mu pomóc i tak zostaje współpracowniczką SB o pseudonimie Różyczka.

Gdyby Roman był pozbawionym uczuć draniem, jak funkcjonariuszy SB chce widzieć współczesna propaganda, zabrakłoby tej opowieści dramatyzmu. A tak – proszę bardzo. Kamila szybko zaprzyjaźnia się z Adamem, który stopniowo się do niej zbliża. Dziewczyna bardzo sprawnie wywiązuje się ze swoich obowiązków, ale Roman usycha z zazdrości. Stąd właśnie Różyczka świetnie oddaje niszcząca siłę systemu totalitarnego, który szkodził nie tylko swoim przeciwnikom, ale również zwolennikom. A nawet funkcjonariuszom.

Nie byłoby sukcesu Różyczki, gdyby nie bardzo dobre kreacje. Film buduje też nastrojowa muzyka Michała Lorenca oraz świetnie pokazana PRL-owska Warszawa. Wreszcie ta zawiłość ludzkich losów. Jestem przekonany, że nawet dziś niektórzy ludzie stają przed podobnymi wyborami. Ciekawe, czy kiedyś będzie się o nich kręcić tak dobre produkcje.

Zobacz, jeśli:
– Ciekawią cię losy ludzi w PRL-u
– Potrafisz docenić dobrze skonstruowaną opowieść

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz dramatów

Michał Zacharzewski

Różyczka, 2010, reż. Jan Kidawa-Błoński, wyst. Magdalena Boczarska, Andrzej Seweryn, Robert Więckiewicz, Jacek Braciak, Grażyna Szapołowska, Jan Frycz, Izabella Olszewska, Krzysztof Globisz, Jerzy Kamas, Władysław Kowalski, Julia Kornacka, Aleksander Bednarz, Andrzej Blumenfeld, Stefan Burczyk, Paweł Nowisz, Joanna Pokojska, Justyna Grzybek, Tadeusz Drzewiecki, Jan Hencz, Artur Janusiak, Janusz Chabior, Jan Kidawa-Błoński, Mieczysław Hryniewicz, Anna Ilczuk, Mirosław Kowalczyk, Grzegorz Kulikowski, Kazimierz Mazur, Andrzej Młynarczyk, Witold Wieliński

Ocena: 7,5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.