Grona gniewu (1940)

Nakręcone w 1940 roku Grona gniewu, ekranizacja wydanej rok wcześniej powieści Johna Steinbecka, uchodzi za jedno z arcydzieł amerykańskiego kina. To aktualny do dziś obraz Wielkiego Kryzysu i losów zwykłych rodzin, którym historia postanowiła odebrać niemal wszystko.

Tom opuszcza więzienie i wraca do Oklahomy. Na rodzinnej farmie nie zastaje jednak nikogo. Od sąsiada dowiaduje się, że niemal wszyscy okoliczni farmerzy utracili swoje majątki i zmuszeni byli upuścić swoje ziemie. Bohater odnajduje rodziców u wujostwa. Planują przeprowadzić się do Kalifornii, ówczesnej ziemi obiecanej. Pakują dorobek swojego życia na samochód i ruszają legendarną Route 66 w podróż…

Reżyser John Ford w znacznym stopniu zmienił wymowę książki. Jego Grona gniewu początkowo wiernie trzymają się powieściowego oryginału, jednak później porzucają jej depresyjne tony i starają się dać widzowi nadzieję. Stąd decyzja o wyrzuceniu wątku dziecka Rose-of-Sharon i skierowaniu bohaterów do lepszego, rządowego obozu. Steinbeck w ostry sposób rozprawił się z ówczesną Ameryką, ten film stara się jej bronić. Przynajmniej częściowo.

Część krytyków uważała, że Ford znacznie lepiej wyeksponował charaktery swoich postaci. Być może nieco je spłycił, ale uczynił bardziej wyrazistymi. Pomogli mu w tym doskonali aktorzy, zwłaszcza będący w doskonałej formie Henry Ford. Skracając historię do dwóch godzin, pozbył się niepotrzebnych wątków politycznych, za to skoncentrował na tych cechach, które pomogły zbudować Amerykę w jej obecnym kształcie. A więc na nieustępliwości i ciężkiej pracy. Choć oczywiście o geniuszu Gron gniewu nie świadczy samo przesłanie, ale też cała otoczka, od zdjęć po muzykę.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz kinową klasykę
– Nie znasz ani filmu, ani książki

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie cierpisz czarno-białych produkcji
– Masz dość kryzysów

Michał Zacharzewski

Grona gniewu, The Grapes of Wrath, 1940, reż. John Ford, wyst. Henry Fonda, Jane Darwell, John Carradine, Charley Grapewin, Russell Simpson, O.Z. Whitehead, John Qualen, Eddie Quillan, Zeffie Tilbury, Frank Sully, Roger Imhof, Darryl Hickman, Dorris Bowdon, Joe Sawyer, Paul Guilfoyle, Charles Middleton, Selmer Jackson, Charles Tannen, Grant Mitchell, John Arledge, Ralph Dunn, Pat Flaherty, James Flavin, Mae Marsh, George O’Hara

Ocena: 8/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Jedna uwaga do wpisu “Grona gniewu (1940)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.