Bardzo dobry fachowiec – Zygmunt Zeydler-Zborowski

Zygmunt Zeydler-Zborowski to jeden z klasyków polskiego PRL-owskiego kryminału. Żaden tam geniusz słowa, ale solidny fachowiec, który znał ten gatunek od podszewki i w ciągu całego swojego życia opublikował kilkadziesiąt powieści, część pod pseudonimem Emil Zorr.

W Bardzo dobrym fachowcu opowiada historię Henryka Moderskiego, którzy przez kilka lat pracował we Włoszech jako osobisty sekretarz tamtejszego biznesmena. Zgromadził kompromitującego materiały, po czym uciekł z nimi do Polski, żądając w zamian za nieopublikowanie ich regularnego wypłacania niemałych sum. Jego były pracodawca postanowił wynająć niejakiego Rolsona, płatnego mordercę. Wysłał go do Warszawy, by materiały odzyskał, a Moderskiego sprzątnął.

W opowieści pojawia się też kobieta o niejasnych intencjach, kilku drobnych lokalnych przestępców, wreszcie sporo PRL-owskiego klimatu. Jako że książka powstała w latach 70., autor nie atakuje czytelników pustymi półkami, kolejkami, łapówkarzami i całą tą otoczką, z której chętnie korzystają współcześni twórcy. Dla niego były to pewnie mało ekscytujące realia. Zeydler-Zborowski skupia się na swoich bohaterach i ich zabawie w kotka i myszkę. Moderski nie jest bowiem w ciemię bity i domyśla się, że jego szef może chcieć go zabić.

Bardzo dobry fachowiec to również gratka dla fanów serialu 07 zgłoś się. Powieść wykorzystano jako bazę do scenariusza ostatniego odcinka, zatytułowanego Przerwany urlop. Stąd osobom znającym śledztwa Borewicza historia może wydać się znajoma. Sama powieść nie jest długa, za to wciąga. I to jest chyba w tym gatunku najważniejsze.

Joel

Bardzo dobry fachowiec
Autor: Zygmunt Zeydler-Zborowski
Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza

Polub nas na Facebooku i Twitterze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.