Rewers

Obsypany nagrodami i wybrany na polskiego kandydata do Oscara Rewers Borysa Lankosza to zgrabne, stylowe kino w starym stylu. Za jego sprawą przeniesiemy się w trudne czasy stalinowskie i zobaczymy kryminalną intrygę opowiedzianą z przymrużeniem oka. Bez zadęcia, bez martyrologii, za to z tezą, że każdy z nas ma drugą twarz – ów Rewers właśnie – i od czasu do czasu ją pokazuje.

Panie mamy trzy pod jednym dachem. Schorowaną babkę (Anna PolonyDwa księżyce), matkę (Krystyna JandaSynteza) i przede wszystkim córkę (Agata BuzekWiedźmin). To właśnie ona, nieśmiała i nieco zahukana pracownica działu poezji w renomowanym wydawnictwie, urasta tu do roli głównej bohaterki. Matka i babka chcą ją za wszelką cenę wydać za mąż. Sprowadzają nawet kolejnych kandydatów jak pan Józef (Adam Woronowicz Droga wewnętrzna), których kobieta odrzuca. Aż wreszcie pojawia się Bronisław (Marcin DorocińskiJesteś Bogiem).

Bronisław w pewnym momencie pokaże ową drugą twarz, pokażą ją również kobiety z rodziny. Główny wątek jest ciekawie poprowadzony, choć zyskuje dzięki detalom. Pomysłom na wykreowanie postaci. Koegzystencja trzech pań żyjących w jednym mieszkaniu została ukazana w sposób naturalny i przekonujący. Świetnie pokazano również narastający w córce bunt wobec stalinizmu, ograniczający się może do małych gestów (moneta), ale głęboko zakorzeniony i w każdej chwili mogący eksplodować.

Dodatkowym atutem Rewersu są świetne, czarno-białe zdjęcia Marcina Koszałki oraz doskonała, jazzująca muzyka Włodka Pawlika (z piosenką Niny Simone na sam koniec). To one sprawiają, że ta kameralna opowieść zyskuje uroku. Choć tak naprawdę najbardziej urocza jest tu rodzina. Taka zwykła, polska, zagubiona w szaleństwie stalinizmu.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz polskie kino
– Doceniasz klimat uchwycony na taśmie filmowej
– Cenisz dobre aktorstwo

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na dużo humoru
– Masz nadzieję, że film pokaże umęczonych polskich patriotów

Michał Zacharzewski

Rewers, 2009, reż. Borys Lankosz, wyst. Agata Buzek, Krystyna Janda, Anna Polony, Marcin Dorociński, Adam Woronowicz, Bronisław Wrocławski, Łukasz Konopka, Błażej Wójcik, Jerzy Bończak, Jacek Poniedziałek, Joachim Lamża, Olena Leonenko, Klara Bielawka, Marek Probosz, Agata Załęcka, Paweł Tchórzelski, Grzegorz Emanuel, Krystyna Tkacz, Alicja Dąbrowska, Wojciech Skibiński, Jerzy Moes, Maciej Dancewicz, Piotr Grabowski, Michał Michalski

Ocena: 7/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Jedna uwaga do wpisu “Rewers

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.