Autor widmo

Terminem ghost writer określa się pisarza, który zgadza się napisać lub przynajmniej zredagować za kogoś książkę. Ludzi takich najczęściej zatrudniają sławy, byli politycy, artyści, celebryci, którym zamarzyła się biografia. I nawet jeśli rzeczywiście mają sporo do opowiedzenia, to do przekazania tego czytelnikowi w atrakcyjnej formie potrzebują właśnie Autora widmo.

Ghost (Ewan McGregorZemsta Sithów) przyjmuje taką propozycję i wyjeżdża na wyspę położoną u wybrzeży Massachusetts, by spisać wspomnienia byłego brytyjskiego premiera, Adama Langa (Pierce BrosnanUcieczka z piekła). Zadanie ma o tyle trudne, że jego poprzednik utonął w niewyjaśnionych okolicznościach. Musi przejrzeć jego zapiski, no i zgromadzić własne materiały, które pomogą mu przygotować książkę.

Tymczasem były minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii oskarża Langa o nielegalne przekazywanie aresztowanych terrorystów CIA. Międzynarodowy Trybunał Karny postanawia przyjrzeć się bliżej sprawie. Siłą rzeczy temat podchwytują media i stawiają się tłumnie na wyspie. W tych warunkach pisanie książki idzie bohaterowi jak po grudzie. W dodatku w materiałach przeciwnika znajduje dowody sugerujące, że mężczyzna dokonał ważnego odkrycia…

Autor widmo jest thrillerem politycznym nakręconym w starym stylu. A więc nieśpiesznym, wręcz powolnym, żywcem wyjętym z kina sprzed 50 lat. Za to równie eleganckim i nakręconym ze sporą klasą. Polański starannie portretuje swoich bohaterów, daje widzom czas na zapoznanie się z nimi, a dopiero potem rozwija intrygę. Robi to tak, by widz mocniej zaangażował się w akcję. Spora w tym zasługa Richarda Harrisa, autora powieściowego oryginału, który napisał tę historię jako sprzeciw przeciwko polityce Tony’ego Blaira.

Warto obejrzeć Autora widmo, spróbować odszukać w nim elementy typowe dla Polańskiego, od dusznego klimatu po kwestie rozmycia tożsamości. Przede wszystkim jednak warto samemu wyrobić sobie zdanie na temat tego filmu. Nie jest to najlepsze dzieło polskiego reżysera, ale bez wątpienia wyróżnia się na tle seryjnie produkowanych i pozbawionych stylu thrillerów.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz thrillery polityczne
– Cenisz kino Polańskiego

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na szybką akcję
– Nie lubisz, gdy bohaterowie dużo rozmawiają

Michał Zacharzewski

Autor widmo, The Ghost Writer, 2010, reż. Roman Polański, wyst. Ewan McGregor, Pierce Brosnan, Kim Cattrall, Olivia Williams, Tom Wilkinson, Timothy Hutton, Jon Bernthal, Tim Preece, Robert Pugh, David Rintoul, Eli Wallach, Jim Belushi, Nyasha Hatendi, Soogi Kang, Tim Faraday, Marianne Graffam, Kate Copeland, Morgane Polański, Alister Mazzotti

Ocena: 7,5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

3 uwagi do wpisu “Autor widmo

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.