Jesteś Bogiem

Po Hollywood krąży czarna lista niezrealizowanych scenariuszy. Historii, które mają olbrzymi potencjał, ale z tych czy innych powodów nikt się nie zabiera się za nie. W Polsce mógłby się na niej znaleźć skrypt do Jesteś Bogiem. Powstał w początkach lat dwutysięcznych, tuż po śmierci Magika i po ukazaniu się głośnego reportażu Lidii Ostałowskiej. Potrzeba było kilku lat, by ktoś się nim zainteresował…

Jesteś Bogiem to historia zespołu Paktofonika i Magika właśnie. Nie jest to jednak laurka, a sprawnie opowiedziana przypowieść o trzech chłopakach z przeciętnego śląskiego blokowiska, którzy bardzo chcą zaistnieć. Założyć zespół hip-hipowy i zdobyć sławę. Żyją jednak w siermiężnym kraju, gdzie wszystko trzyma się na trytytkę, a każdy kombinuje jak koń pod górkę. Dlatego na swojej drodze napotykają właściwie same problemy, ale dzięki zaangażowaniu i talentowi brną do przodu.

Hollywood zrobiłoby z tego bajeczkę ku pokrzepieniu serc. Leszek Dawid zadbał na szczęście, by Jesteś Bogiem nie było filmem zbyt radosnym i optymistycznym. Nie tylko ze względu na Magika, ale i pewną siermiężność, prostotę przedstawionego świata. Nawet sukcesy nie malują go na różowy kolor. Każdy z chłopaków ma bowiem swoje problemy, walczy ze swoimi demonami. A Magik tę walkę przegrywa.

Sporo się w tym filmie udało. Świetnie dobrano aktorów, zadbano o klimat epoki, przedstawiono tę historię tak, że nawet ludzie niesłuchający hip-hopu oglądali Jesteś Bogiem z zainteresowaniem. Wiedziano, że fani tej muzyki i tak będą narzekali, dlatego to i tamto zmieniono, nieco mniej tez uwagi poświęcono Rahimowi i Fokusowi. Film stracił na wartości jako „prawdziwy dokument”, zyskał jako fabuła. Bo wciąga i angażuje. I do dziś żyje w sercach widzów.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz polski hip-hop
– Kochasz biografie filmowe
– Potrafisz docenić solidne aktorstwo

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz, że film trzyma się faktów
– Razi cię telenowelowość (a są tu takie wątki)
– Nie lubisz ciężkawych, depresyjnych klimatów

Michał Zacharzewski

Jesteś Bogiem, 2012, reż. Leszek Dawid, wyst. Marcin Kowalczyk, Tomasz Schuchardt, Dawid Ogrodnik, Arkadiusz Jakubik, Katarzyna Wajda, Ernest Lorek, Marcin Dorociński, Adam Nawojczyk, Przemysław Bluszcz, Dorota Wierzbicka-Matarelli, Grzegorz Przybył, Bogusława Kożusznik-Kurosad, Małgorzata Zajączkowska, Halina Bednarz, Andrzej Warcaba, Wojciech Skibiński, Piotr Nowak, Jacek Beler, Joanna Krochmalska, Monika Radziwon, Zbigniew Wróbel, Katarzyna Maria Zielińska, Aleksandra Kusio, Paweł Sito

Ocena: 7,5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Jedna uwaga do wpisu “Jesteś Bogiem

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.