Kaktus Jack

To naprawdę niezły towar, choć trochę już zleżały. Kaktus Jack to niezbyt poprawna politycznie parodia westernu z młodziutkim Arnoldem Schwarzeneggerem w jednej z głównych ról, w dodatku inspirowana… przygodami Strusia Pędziwiatra.

Tytułowy Kaktus Jack (Kirk Douglas Saturn 3) jest początkującym przestępcą podróżującym po Dzikim Zachodzie z podręcznikiem dla młodych bandytów. Jego dotychczasowe skoki – na pociąg i na bank – zaprowadziły go do więzienia. Tam właśnie otrzymuje od pewnego bankiera propozycję nie do odrzucenia. Otóż Ślicznotka Jones (Ann-Margret New York Taxi) podejmie w banku sporą sumę i ruszy z nią wozem do sąsiedniego miasta. Sumę tę należy odebrać.

Kaktus Jack przystaje na propozycję i od razu bierze się do roboty. Zupełnie nie przejmuje się tym, że seksowna dziewczyna otrzymała ochronę w postaci Nieznajomego Pięknisia (Arnold Schwarzenegger Terminator: Genisys), kowboja może i naiwnego, ale obdarzonego szczęściem. Stąd przez ponad godzinę obserwujemy kolejne pułapki, jakie bohater na niego zastawia. Jest tu cała „strusiowa” klasyka włącznie z głazem zrzucanym na głowę czy wymalowaniem wlotu tunelu w litej ścianie.

Cały trick polega na tym, by kupić tę konwencję. Wtedy Kaktus Jack bawi. Gagi autentycznie śmieszą, a dialogi są chwilami mocno niepoprawne. Owszem, widać wyraźnie, że głazy są styropianowe, a za większość skoków i upadków odpowiadają kaskaderzy, ale… da się to przeżyć. Ciągłe próby wyrwania Pięknisia, podejmowane przy każdej okazji przez napaloną Ślicznotkę, są trochę cringowe, ale… da się to przeżyć. Ciągłe powtarzanie niemal takich samych pułapek świadczy o braku pomysłów twórców, ale… da się to przeżyć.  Sporo tych ale, ale… da się to przeżyć. To nie jest tak zły film, jak go malują. Naprawdę niezły towar, choć trochę już zleżały.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz komedie o Dzikim Zachodzie
– Dobrze znasz Strusia Pędziwiatra
– Chcesz zobaczyć młodego Schwarzeneggera

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na poważny western

Michał Zacharzewski

Kaktus Jack, Cactus Jack, The Villain, 1979, reż. Hal Needham, wyst. Kirk Douglas, Ann-Margret, Arnold Schwarzenegger, Paul Lynde, Foster Brooks, Ruth Buzzi, Jack Elam, Strother Martin, Mel Tillis

Ocena: 6/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Jedna uwaga do wpisu “Kaktus Jack

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.