Sprawa zamknięta

Dobra obsada nie wystarczy, by nakręcić dobry film. W 2011 roku przekonał się o tym Dito Montiel, autor książki Sprawa zamknięta, którą sam przeniósł na wielki ekran. I choć zatrudnił Ala Pacino, Channinga Tatuma, Raya Liottę, Juliette Binoche i Katie Holmes, efekt jego pracy solidnie rozczarował.

Głównym bohaterem Sprawy zamkniętej jest Jonathan White (Channing TatumBullet Train), młody policjant, który rozpoczyna służbę w dzielnicy, w której się wychował i w której służył jego ojciec. White ma spore ambicje, ale i rodzinę, która jest dla niego wszystkim. Chce pracować sumiennie i dobrze wywiązywać się ze swoich obowiązków. Pewnie w jakimś stopniu spłaca swój dług tej okolicy.

Jako czternastolatek Jonathan zabił w samoobronie dwóch mężczyzn, a następnie z pomocą kumpli ukrył ich ciała. Sprawę prowadził partner jego ojca, który ze względu na lojalność wobec niego pozbył się dowodów. Teraz jednak ktoś przypomina sobie o tym i zaczyna słać anonimowe listy. Wygląda na to, że dokładnie wie, co wydarzyło się przed szesnastoma laty, i zamierza te informacje wykorzystać. Tym samym zaczyna przedziwną grę z Jonathanem, dla którego ujawnienie prawdy byłoby końcem świata.

To materiał na naprawdę dobry thriller, ciężki, gęsty, dotykający kwestii winy i odpowiedzialności. Gdzieś w tle pojawia się przecież problem molestowania seksualnego nieletnich oraz tajemnic niszczących związki. Jednak z niejasnych powodów Sprawa zamknięta okazuje się nudnawa i mało ciekawa. Fabuła zawiera wiele luk i idiotyzmów, które świadczą, że Montiel zwyczajnie nie panował nad materiałem, nie wiedział, co wyciąć, a co wyeksponować w filmie. Rażą również mało oryginalne postacie, a napięcia zwyczajnie brakuje. W efekcie obraz najlepiej obejrzeć, kiedy chce się zasnąć…

Zobacz, jeśli:
– Chcesz zobaczyć kiepski, choć niepozbawiony ambicji thriller
– Liczysz na gwiazdy

Odpuść sobie, jeśli:
– Spodziewasz się niepozbawionej głębi perełki
– Lubisz filmy o dusznej atmosferze

Michał Zacharzewski

Sprawa zamknięta, The Son of No One, 2011, reż. Dito Montiel, wyst. Channing Tatum, Tracy Morgan, Katie Holmes, Al Pacino, Juliette Binoche, Ray Liotta, James Ransone, Jake Cherry, Brian Gilbert, Ursula Parker, Lemon Andersen, Roger Guenveur Smith, Michael Rivera, Karen Christie-Ward, Peter Anthony Tambakis

Ocena: 4/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.