Seks, kłamstwa i kasety video

Reżyserski debiut Stevena Soderbergha powstał w prowizorycznych warunkach. Osiem dni na napisanie scenariusza, skromny budżet w wysokości 1,2 milliona dolarów, niecały miesiąc na zdjęcia i wstępny montaż. A jednak Seks, kłamstwa i kasety video przyniosły młodemu twórcy Złotą Palmę i zapoczątkowały boom na kino mocno niezależne. W czym rzecz? Czyżby w skandalu?

Nie do końca. Seks, kłamstwa i kasety video równie mogłyby się nazywać się Gawędy o seksie, kłamstwa i parę niepozornych kaset. Ann (Andie MacDowell Wystrzałowe dziewczyny) mieszka w Baton Rouge ze swoim mężem, prawnikiem Johnem (Peter GallagherAmerican Beauty). Prowadzi przyzwoite, wygodne życie, choć nie jest do końca szczęśliwa. Unika bliskości z mężem, którego podejrzewa o zdradę, i uczęszcza w związku z tym na terapię. Pewnego dnia pojawia się u nich ekscentryczny Graham (James Spader Sekretarka), dawny kumpel Johna…

Podejrzewam, że w podobny sposób zaczyna się wiele filmów opowiadających o zdradzie bądź nawet seksualnym przebudzeniu. Soderbergh podąża na szczęście w nieco inną stronę, umiejętnie omijając niebezpieczne rafy oczywistości. W sposób całkowicie nieatrakcyjny, bazujący na niekończących się dialogach i niezbyt interesujących kadrach, opowiada bardzo intymną historię. I właśnie na tym wygrywa. Jest wiarygodny, intrygujący, poruszający.

Seks, kłamstwa i kasety video stroni od erotyki. Jeśli coś obnaża, to ludzkie neurozy, stopniowo zagłębiając się w meandry psychiki bohaterów. Jak na kino napisane i nakręcone przez 26-latka, to zaskakująco dojrzały i wnikliwy film. Zasłużenie nagradzany, choć skierowany do specyficznego typu widza.

Zobacz, jeśli:
– Chętnie oglądasz zwycięzców z Cannes
– Masz ochotę na kameralny dramat

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na seks
– Nie wiesz, co to kaseta video

Michał Zacharzewski

Seks kłamstwa i kasety video, Sex Lies and Videotape, 1989, reż. Steven Soderbergh, wyst. Peter Gallagher, Andie MacDowell, James Spader, Laura San Giacomo, Ron Vawter, Steven Brill, Alexandra Root

Ocena: 7,5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.