Jak rozpętałem drugą wojnę światową

Jak rozpętałem drugą wojnę światową to kultowa, ale też monumentalna polska komedia wojenna. Najczęściej wyświetlana jest w trzech odcinkach, gdyż trwa grubo ponad cztery godziny. Sporo, ale i też mało, bo film Tadeusza Chmielewskiego ma dobre tempo i znakomite gagi. Bawi, czaruje egzotyką, nie pozwala się nudzić. Mógłby być dłuższy!

Głównym bohaterek jest Franek Dolas (Marian KociniakJanosik), młody, kuty na cztery kopyta chłopak, który 31 sierpnia 1939 roku stawia się wraz z oddziałem na niemieckiej granicy, by wzmocnić ochronę stacji kolejowej. Podczas służby zasypia, a jego karabin przypadkowo wypala… Los rzucać będą go po niemal całej Europie. Wyląduje w niemieckim stalagu, bydlęcym pociągiem dotrze do Tyrolu, zahaczy o Jugosławię i jako żołnierz Legii Cudzoziemskiej bić się będzie w Afryce.

Atutem Jak rozpętałem drugą wojnę światową jest przede wszystkim humor. Dolas jest trochę takim polskim wojakiem Szwejkiem. Przede wszystkim posiada niesamowity talent do ładowania się w kłopoty i ekwilibrystyczną umiejętność wydostawania się z nich. I bardzo dobrze, bo polskie kino potrzebowało i wciąż chyba potrzebuje wyzwolić się z wojennej traumy. Jednak w przypadku tego filmu nie można zapomnieć o świetnie obsadzonych głównych rolach oraz realizacyjnym rozmachu. Pomimo umiarkowanego budżetu, Jak rozpętałem drugą wojnę światową sprawia wrażenie produkcji kosztownej.

Film zapisał się na trwałe w historii kina, doczekał gry komputerowej, a także wersji koloryzowanej zrealizowanej przez firmę z Hollywood. Niektóre dialogi („Grzegorz Brzęczyszczykiewicz, miejscowość Chrząszczyżewoszyce, powiat Łękołody”) znane i cytowane są do dziś. Świetna muzyka i plejada gwiazd w epizodach podnoszą wartość tej produkcji. Jak rozpętałem drugą wojnę światową to dziś klasyk i po prostu wypada go znać.

Zobacz, jeśli:
– Z jakichś powodów nie znasz
– Lubisz stare, dobre polskie komedie

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie lubisz wojennych komedii, bo to nie wypada
– Nie masz wolnych 4 godzin

Michał Zacharzewski

Jak rozpętałem drugą wojnę światową, 1969, 1970, reż. Tadeusz Chmielewski, wyst. Marian Kociniak, Wirgiliusz Gryń, Elżbieta Starostecka, Emil Karewicz, Kazimierz Rudzki, Wacław Kowalski, Joanna Jędryka, Jan Świderski, Zdzisław Kuźniar, Henryk Łapiński, Piotr Fronczewski, Aleksander Fogiel, Zdzisław Maklakiewicz, Stefan Szmidt, Leonard Andrzejewski, Witold Kałuski, Zbigniew Koczanowicz, Zygmunt Zintel, Stanisław Milski, Lech Ordon, Halina Buyno-Łoza, Tadeusz Somogi, Eugeniusz Kamiński, Edward Wichura, Leon Pietraszkiewicz, Krystyna Borowicz, Igor Sawin, Jerzy Moes, Ludwik Benoit, Bohdan Ejmont, Jerzy Duszyński, Mieczysław Stoor, Janusz Kłosiński, Leonard Pietraszak, Eugeniusz Priwieziencew

Ocena: 8/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.