American Beauty

To jeden z najlepszych filmów 1999 roku. Głęboki, poruszający dramat o kryzysie wieku średniego, świetnie nakręcony i doskonale zagrany. Do tego stawiający ważne pytania i dający sensowne odpowiedzi. Kontrowersyjne? Nie sądzę. American Beauty to tylko głos w dyskusji o sensie życia i znaczeniu śmierci, o niedoskonałości człowieka oraz zyskach i stratach, z jakimi wiążą się marzenia.

Lester (Kevin SpaceyCzas zabijania) jest typowym przedstawicielem klasy średniej. Mężczyzną w sile wieku, bardzo zwyczajnym i niezbyt przystojnym, mieszkającym na przedmieściach z żoną (Annette Bening Śmierć na Nilu) i dorastającą córką (Thora Birch). Z obiema nie bardzo potrafi się porozumieć i obie gardzą jego przeciętnością. Ale jak tu nie gardzić człowiekiem, który od lat pracuje w tym samym biurze i niczego już chyba nie chce zmienić.

Aż pewnego dnia Lester zwraca uwagę na koleżankę swojej córki, zalotną Angelę (Mena SuvariAmerican Pie: Zjazd absolwentów). Zaczyna o niej marzyć i pod wpływem tych marzeń zmienia się. Próbuje też zmienić pracę i wyrwać się z otaczającej go monotonii. Posmakować życia, póki nie jest za późno. No właśnie – kiedy tak naprawdę nie jest za późno? I czy mężczyzna w średnim wieku ma jeszcze prawo do szczęścia?

Nawet jeśli brzmi to banalnie, to banalne nie jest. American Beauty stanowi zabawną satyrę na amerykański styl życia i jednocześnie jest ponurym dramatem. Precyzyjnie skonstruowany scenariusz uwiarygadnia historię Lestera, skłania do refleksji i zaskakuje. Wrażenie robią też techniczne aspekty tej produkcji, od zdjęć po doskonałą muzykę. Ten film świetnie się ogląda i zostaje w człowieku na dłużej. I tylko żal, że podobnej klasy arcydzieł już się w Hollywood nie kręci…

Zobacz, jeśli:
– Nie znasz

Odpuść sobie, jeśli:
– Liczysz na nieskomplikowaną rozrywkę

Michał Zacharzewski

American Beauty, 1999, reż. Sam Mendes, wyst. Kevin Spacey, Annette Bening, Thora Birch, Wes Bentley, Mena Suvari, Peter Gallagher, Chris Cooper, Allison Janney, Scott Bakula, Sam Robards, Barry Del Sherman, Ara Celi, John Cho, Fort Atkinson, Amber Smith, Matthew Kimbrough, Mona Leah, Alison Faulk, Reshma Gajjar

Ocena: 9/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Reklama

3 uwagi do wpisu “American Beauty

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.