Pirania 3D

Pirania 3D remake horroru z końca lat 70, a zarazem hołd złożony starym, campowym produkcjom. Tym z nonsensowną fabułą, sporą ilością nagich biustów i krwią tryskającą na wszystkie strony. Jednocześnie to obraz nakręcony w technologii 3D na fali jej rosnącej popularności, dziś dostępny głównie w wersji dwuwymiarowej. Nieco mniej efektownej, bez dwóch zdań!

Na skutek trzęsienia ziemi jedno z jezior Arizony łączy się z podziemnym zbiornikiem, w którym przez miliony lat żyły i mutowały piranie. Uwolnione ryby opuszczają swój stary rewir i ruszają na żer. Zbiega się to w czasie z początkiem spring break, tradycyjnego święta wiosny, na które z całej okolicy zjeżdżają setki młodych ludzi takich jak Jake (Steven R. McQueen). To syn miejscowej szeryf (Elisabeth Shue), który liczy na dobrą zabawę, zwłaszcza że w mieście pojawiła się jego dawna ukochana, Kelly (Jessica Szohr). Matka każe mu jednak zostać w domu i zająć się młodszym rodzeństwem.

Co wydarzy się dalej, łatwo się domyśleć. Jake pojedzie na imprezę, rodzeństwo wpadnie w kłopoty, podobnie jak i sama Kelly. Pod względem fabularnym Pirania 3D trzyma się bowiem tego, co oferowały 35 lat temu Szczęki. Krwiożercze ryby atakują kolejnych ludzi, policja próbuje zapanować nad sytuacją, ale rozbawiony tłum nie ma najmniejszej ochoty, by jej słuchać. Akcja toczy się szybko, krwi nie brakuje, podobnie jak i wspomnianych nagich biustów. Filmowcy zadbali, by po plażach i na jachtach balowały same piękności w bikini.

Aja ma świadomość, że w XXI wieku trudno jest nakręcić film robiący tak wielkie wrażenie jak Szczęki. Dlatego budowane z trudem napięcie umiejętnie równoważy wątkami komediowymi. Logiką za bardzo się nie przejmuje, ale też w tandetnych horrorach klasy B nigdy nie było jej zbyt wiele. Zawsze chodziło o prymitywną, choć niezłą zabawę i tą akurat Pirania 3D gwarantuje.

Zobacz, jeśli:
– Lubisz horrory typu „krew i biusty”
– Nie oczekujesz głębi czy logiki

Odpuść sobie, jeśli:
– Nie cierpisz piranii
– Masz za sobą kontynuację – Pirania 3DD – i masz już dość ryb

Michał Zacharzewski

Pirania 3D, Piranha 3D, 2010, reż. Alexandre Aja, wyst. Steven R. McQueen, Elisabeth Shue, Adam Scott, Jessica Szohr, Ving Rhames, Jerry O’Connell, Kelly Brook, Riley Steele, Brooklynn Proulx, Sage Ryan, Dina Meyer, Christopher Lloyd, Ricardo Chavira, Brian Kubach, Paul Scheer, Jason Spisak, Richard Dreyfuss, Cody Longo, Cavin Gray, Genevieve Alexandra, Eli Roth

Ocena: 5/10

Polub nas na Facebooku i Twitterze.
Polub nas w serwisie Media Krytyk.
Sprawdź dostępność na platformach filmowych i VOD.

Jedna uwaga do wpisu “Pirania 3D

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.